alice-through-the-looking-glass-filmdoktoruLewis Carroll’un klasikleşmiş romanı “Alice’s Adventures in Wonderland / Alis Harikalar Diyarında”nın devamı niteliğindeki çok bilinmeyen “Through the Looking Glass / Aynanın İçinden”den uyarlanan “Alice Through the Looking Glass / Alis Harikalar Diyarında 2 – Aynanın İçinden”in yönetmenlik koltuğunda bu sefer Tim Burton bulunmadığını duyduğumda açıkçası çok sevinmiştim. Kusurlu olmasına rağmen gişe rekorları kıran ilk filmde yaratılan dünya her ne kadar harika da olsa özellikle karikatürize karakterleri ve sırıtan görsel efektleriyle film bende büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Filmin beğendiğim tarafları tabii ki vardı ama filmin yavaş temposu ve Johnny Depp’in çok başarılı bulmadığım Mad Hatter performansı filmin ciddi sorunlarındandı. Gel gelelim ikinci film de bundan pek nasibini almış görünmüyor.

Klasik devam filmi formülünü kullanan “Aynanın İçinden”in kitaptan çok farklı olduğunu söylemek gerek. Bir kere kitapta Mad Hatter neredeyse görünmüyor. Filmde ise babasının attığını düşündüğü yıllar önce yaptığı ilk şapkaya rastlayıp ailesinin ölmediğini düşünen Mad Hatter’ın depresyona girmesi sebebiyle arkadaşları çare olarak Alis’i kendi dünyalarına tekrar çağırıyorlar. Alis ise zamanda yolculuk yaparak Mad Hatter’ın ailesine ne olmuş olabileceğini bulmaya çalışıyor; doğal olarak finali de tahmin edebiliyorsunuz. Gücünü prodüksiyon & kostüm tasarımı ve görsel efektlerden alan filmin elle tutulur tek tarafı ise görsel efekt kullanamayacakları için dikmek zorunda kaldıkları kostümler. Prodüksiyon tasarımının neredeyse tamamının görsel efektle hazırlandığı her halinden belli olan filmin ne yazık ki görsel efektleri de pek başarılı olmamakla beraber yetersiz olduğunu düşündüğüm ilk filmin de gerisinde. Filmin ana teması ise zaman. Zamanın ne kadar güçlü olduğunun altı çizildiği filmde zamandan korkmanın bir işe yaramadığı; bunun yerine zamanımızın kıymetini bilip onla dost olunması gerektiği çocuklara aşılanmaya çalışılıyor.

Hikaye her ne kadar klişe de olsa kendini izlettiriyor “Aynanın İçinden”. Depp’in abartılı performansına izledikçe alıştığınız filmde tüm aktörlerin performanslarında aynı sorunu görmek mümkün. Bunların başında ise “Oscar’lı” Anne Hathaway var. Filmde öne çıkan isim ise neredeyse Borat aksanını devam ettiren Zaman karakteriyle Sacha Baron Cohen. Başta çok yadırgasam da sonlara doğru Cohen kendini sevdirmeyi biliyor. Öte yandan, filmin yakın zamanda kaybettiğimiz Alan Rickman’ın son filmi olma özelliği taşıması da ayrı bir önem taşıyor; fakat filmde tek bir cümle söylemesi ben de büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Özetlemek gerekirse; ilk filmdeki kusurları devam ettiren “Alice Through the Looking Glass / Alis Harikalar Diyarında 2 – Aynanın İçinden”, devam filmi klişeleri ve yeterince iyi olmayan görsel efektleriyle çok da başarılı bir tablo ne yazık ki çizemiyor. Buna rağmen ele aldığı aile teması ve renkli karakterleriyle genç yaştaki izleyici kitlesinin ilgisini çekecektir.

Yönetmen: James Bobin
Senaryo: Linda Woolverton (senaryo), Lewis Carroll (kitap)
Oyuncular: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Sacha Baron Cohen, Alan Rickman, Timothy Spall, Richard Armitage
Orijinal Müzik: David Buckley, John Ottman
Görüntü Yönetimi: Philippe Rousselot
Süre: 113 dk.
Ülke: ABD

NOT: C-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...