the-town-filmdoktoruBen Affleck’in ikinci filmi olan “The Town / Hırsızlar Şehri”, Affleck’in hem teknik, hem de yönetmenlik açısından daha profesyonelleştiğini gösteren bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Bu filmde “Gone Baby Gone / Kızımı Kurtarın” filmindeki eksikleri tamamlamaya çalışan Affleck’in kazandığı parayı iyi isimlerle çalışmak için harcadığı belli oluyor. Diğer yeni yönetmenlerin aksine teknik açıdan hiç bir sıkıntı çekmeyen Affleck’in filmde yapması gereken tek şey açıkçası yönetmek. “Kızımı Kurtarın” filmi gibi Boston’da geçen “Hırsızlar Şehri”, soygun filmi olmasının yanında önceki film gibi Boston’ın suç durumuna da değiniyor. Başrollerini Ben Affleck, Jon Hamm ve Rebecca Hall’ın paylaştığı filmde asıl öne çıkan isim ise Jeremy Renner. Chuck Hogan’ın “Prince of Thieves / Hırsızlar Prensi” romanından uyarlanan filmin En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Oscar’a adaylığı bulunmakta.

Başarılı bir banka soygununun ardından kaçırdıkları ve sonradan saldıkları kasa müdürü Keesey’i (Hall) bir süreliğine izleme kararı alan MacRay (Affleck), Keesey’e karşı bir şeyler hissetmeye başlıyor. Keesey’e karşı olan duyguları yüzünden bu tür işleri bırakmaya karar veren MacRay, hiç bir şeyin yeterince kolay olmadığının farkına varıyor. Keesey’nin MacRay hakkındaki gerçekleri öğrenmesiyle hem Keesey’nin sevgisi tekrardan kazanmak, hem de geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan MacRay’in işi bırakmadan önce son bir soygunu daha gerçekleştirmesi gerekiyor.

Jeremy Renner
Jeremy Renner

Ben Affleck’in ilk filmine göre daha derli toplu bir anlatıma sahip olan “Hırsızlar Şehri”, özellikle görüntü yönetimiyle öne çıkıyor. “There Will Be Blood / Kan Dökülecek”in Oscar’lı görüntü yönetmeni Robert Elswit ile çalışan Affleck’in diğer teknik alanlarla da iyi isimlerle çalıştığı belli. “Kızımı Kurtarın” filmine göre daha akıcı bir anlatıma sahip olan film, Keesey ve MacRay arasındaki gereksiz uzun aşk sahneleriyle bu özelliği kaybediyor. Soygun filmi olması sebebiyle beklentinin de o yönde olduğu filmde karakter gelişimine oldukça fazla vakit ayrılması filmin hızını gerçekten yavaşlatıyor. Bu arada özellikle baştaki soygun sahnesiyle “The Dark Knight / Kara Şövalye”yi andıran film, çatışma sahneleriyle de “Heat / Büyük Hesaplaşma”yı anımsatıyor.

“Kızımı Kurtarın” filminde olduğu gibi Boston şehrinin suç eğilimine odaklanan “Hırsızlar Şehri”, şehrin daha da detayına inerek suçun merkezi Charlestown’ı konu alıyor. Suçluların büyük bir çoğunluğunun Charlestown’dan geldiğinin altını çizen film, şehirdeki suç oranları hakkında da ilginç bilgiler vermekten çekinmiyor. İlk filmdeki gibi insanların gelir düzeyleri düşük olmasından dolayı suça bulaştıkları özellikle belirten Affleck, yine ilk filminde olduğu gibi bu filmde de milliyetçi tavrını elden bırakmamış. Ayrıca, yine aile ve çocuk sevgisi temalarına da değinen filmde MacRay’in sorunlu bir eski sevgilisi ve kabul etmek istemediği bir çocuğu var. “Kızımı Kurtarın” filmindeki Helena karakteriyle aynı özellikleri taşıyan eski sevgilisi Krista, aynı onun gibi sadece dış güzelliğine önem veren sorumsuz bir anneyi temsil ediyor.

Rebecca Hall ve Ben Affleck
Rebecca Hall ve Ben Affleck

Başrole bu sefer başka bir aktörü uygun görmeyen Ben Affleck, ilk filmde kardeşi Casey’nin rolüne pek yakışmadığını anlamış gibi; fakat her ne kadar genel olarak inandırıc bir performans sergilese de, rolü başka bir oyuncuya vermesi daha iyi olurmuş. Öte yandan Jeremy Renner güçlü performansıyla filmde dinamit etkisi yaratırken, karakteri için ne kadar yerinde bir tercih olduğunu gösteriyor. Chris Cooper’ın cameo yaptığı filmde Jon Hamm ve Pete Postlethwaite rollerine oldukça yakışırken, Rebecca Hall da başarılı bir oyunculuk sergiliyor.

Ben Affleck’in yönetmenlik yeteneğini açık bir şekilde gösteren filmin eksiği ise sadece soygun filmi olmamasından kaynaklanıyor. 150 dakikalık uzun bir süreye sahip olan film (geniş versiyon), suç, aşk, aile ve arkadaşlık gibi bir sürü konuyu bir arada tutmaya çalışıyor. Bu arada Affleck’in milliyetçi tavrının gelecek filmlerde en azından Amerikalı olmayan izleyiciler için ciddi anlamda sorun teşkil edeceğinin altını çizmekte fayda var.

Ben Affleck ve Jeremy Renner
Ben Affleck ve Jeremy Renner

Sonuç olarak; “Kızımı Kurtarın”a göre daha akıcı olan “The Town / Hırsızlar Şehri”, Ben Affleck’in başarılı yönetimi ve kaliteli çekimleriyle kaliteli bir film. Soygun filmi olmanın ötesine geçmeye çalışmasına rağmen bunu tam anlamıyla başaramayan “Hırsızlar Şehri”, Affleck’in yeni Clint Eastwood olma yolunda ilerlediğini bariz bir şekilde gösteriyor.

Oscar Adaylıkları

  • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Jeremy Renner

Yönetmen: Ben Affleck
Senaryo: Ben Affleck, Peter Craig ve Aaron Stockard (uyarlama), Chuck Hogan (“Prince of Thieves” romanı)
Oyuncular: Ben Affleck, Rebecca Hall, Jon Hamm, Jeremy Renner, Chris Cooper, Pete Postlethwaite
Orijinal Müzik: Henry Gregson-Williams, David Buckley
Süre: 150 dk.
Ülke: ABD

NOT: B-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...