kon-tiki_filmdoktoruNorveç’in 85. Akademi Ödülleri Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı dalında yarışması için seçilen “Kon-Tiki”, Thor Heyerdahl’ın Peru’luların  Polinezya’ya ilk yerleşenler olduğunu ispatlamaya çalışmasını anlatıyor. Gerçek hayat hikayesine dayanmasına rağmen beklenileni veremeyen bir yapım olan filmde öne çıkan şey ise enfes çekimleri ve dönemini başarıyla yansıtan sanat yönetimi. 85. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film adaylığı bulunan filmin bir başarı hikayesini konu alması da Oscar’a aday olmasının en büyük nedenlerinden biri.

Yönetmenliğini Joachim Rønning ve Espen Sandbergkon-tiki’nin paylaştığı “Kon-Tiki”, oldukça bilindik bir hikaye anlatımına sahip. Çocukken arkadaşlarının ikazını rağmen ufak göl ortasındaki buz parçasına atlayan Heyerdahl, boğulma tehlikesi geçiriyor. Bu sahneyle çocukluktan beri yüzme bilmediğini seyirciye gösteren filmde aynı zamanda karakterin ne kadar inatçı ve meraklı bir kişilik yapısına sahip olduğunun da altı çiziliyor. Bu tür detayları seyircinin kendisinin keşfetmesine izin vermeyen film, Heyerdahl’ın büyümesiyle artık tamamen özet haline geliyor. Ayrıca Peru’luların Polinezya’ya ilk yerleşenler olduğunu ispatlamak için 1500 yıl öncesindeki bir sandalla Pasifik’i geçecek olan Heyerdahl’ın başta bilimadamları olmak üzere diğer insanlara kendini kanıtlama çabası da filmde oldukça üstünkörü bir şekilde işlendiğini belirtmek isterim.

Köpekbalığı Kontrolü Sahnesi
Köpekbalığı Kontrolü Sahnesi

Filmin en büyük sorunlarından birinin kendini aşırı ciddiye almasından kaynaklandığını düşünüyorum. Filmdeki başarı öyküsü o kadar abartılmış durumda ki, sanırsınız Amerika keşfediliyor. Tamam oldukça zor bir bilimsel deney olduğunu ve belli alanlarda dalına yön verdiğini kabul ediyorum; fakat olan olayı bu kadar abartı ve muazzam bir şeymiş gibi anlatmak ne yazık ki samimi değil. Ayrıca, hikayeye derinlik katmak için araya serpiştirilmiş gereksiz ufak hikayeler ve tabii heyecan katmak için yaratılan yapay olaylar yine filmin eksilerinden. Yani eğer salın ucunda yürümeye çalışırsan tabii ki suya düşersin diyesim geliyor. Öte yandan, bir yerden sonra gücünü köpekbalıklarından almaya çalışan film, doğal olarak Steven Spielberg’in korku başyapıtı “Jaws”ın (1975) kopyası haline gelmiş. Kısaca bunu zaten yıllar önce mükemmel bir şekilde görmüştük diye düşünüyorsunuz. Ve tabii tahmin edilebilir olaylar ve kimseye bir şey olmaması da cabası.

Genel olarak oyunculukların performanslarını yapay bulduğum filmde Thor Heyerdahl’a hayat veren Pål Sverre Valheim Hagen’ın da oldukça zorlama bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum. Belki de film Norveççe olduğu için bana böyle gelmiş olabilir, ondan kesin bir değerlendirme yapamayacağım. Öte yandan, inanç kavramının ne kadar önemli olduğunu vurgulayan film, harika manzaraları ve sanat yönetimiyle açıkçası oldukça hoş bir seyir deneyimi sunuyor. Üstüne bir de köpekbalıkları ve balinalar eklenince film, daha da ilgi çekici hale geliyor. Buradan da bir filmi satmanın en önemli yolunun sunuş biçimi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu arada filmdeki enfes geniş açı kullanımına da bayıldım öyle ki, filmin benim gözümde sınıfı geçmesine büyük katkı sağladı.

Thor Heyerdahl (Pål Sverre Valheim Hagen)
Thor Heyerdahl (Pål Sverre Valheim Hagen)

Eli yüzü düzgün bir film olmasına rağmen kendini çok ciddiye alma hatasına düşen “Kon-Tiki”, başarılı tekniği ile kendini izlettiren bir yapım. Basit hikayesiyle seyirciye yeni bir şey sunmayan filmi Norveç sinemasının önemli örnekleri arasına koymak da mümkün. Bütün zayıflarına rağmen göz atmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Oscar Adaylıkları

  • Yabancı Dilde En İyi Film: Norveç

Yönetmen: Joachim Rønning, Espen Sandbergkon-tiki
Senaryo: Petter Skavlan, Allan Scott
Oyuncular: Pål Sverre Valheim Hagen, Anders Baasmo Christiansen, Agnes Kittelsen
Orijinal Müzik: Johan Söderqvist
Süre: 118 dk.
Ülke: Norveç
Ortak Ülke: Birleşik Krallık, Danimarka

NOT: C-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...