intouchables-filmdoktoruFransa’nın Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı dalında yarışması için “Rust & Bone / Pas ve Kemik” (2012) yerine tercih ettiği “Intouchables / Can Dostum”, izleyicinin beklentisini karşılayan oldukça sıradan bir film. “The Bucket List / Şimdi ya da Asla” (2007) filminin daha mutlu versiyonu olarak nitelendirebileceğim “Can Dostum”, zayıf senaryosuna rağmen seyirciye eğlenceli vakit sunuyor. Felç olmuş zengin bir iş adamını konu aldığı için biraz Michael Haneke’nin “Amour / Aşk” (2012) filmini andıran filmde Françoi Cluzet performansıyla öne çıkarken, Omar Sy’nin abartı oyunculuğu bazen göze çarpıyor.

Gerçek bir hikayeden “esinlenilen” film, zengin ve felçli bir iş adamı olan Philippe ile gelir düzeyi düşük bakıcısı Driss’in beklenmedik gelişen dostluğunu konu alıyor. Filmin eğlendirici unsuru ise bu iki karakterin birbirinden tamamen zıt olması. Çünkü Philippe ciddi, sanatla ilgilenen, giyinimine önem veren, zengin, ama felçli bir karakter olmasına karşın, Driss şaka yapmayı seven, sanatı kendine göre yorumlayan, rahat giyinmeyi tercih eden fakir, ama hareketli bir insan. Ayrıca, film bir yandan Driss’in ailesiyle olan çarpık ilişkisini ve yaşam tarzını da zaman zaman göstererek sınıf ayrımına değinmeye çalışırken, Philippe’nin durumuyla da paranın mutluluk getirip getirmeyeceğini sorguluyor; fakat bunca yan temaya hakim olamayan film, ne yazık ki seyirciye sadece güzel vakit sunmaktan ileriye gidemiyor.

Omar Sy
Omar Sy

Filmde özellikle Driss ve Philippe’nin sahneleri oldukça eğlenceli ve komik. Bazen duygusal; fakat genel olarak mutlu bir film olan “Can Dostum”da eksik olan şey ise senaryosunun yeni hiç bir unsur bulundurmaması. Gayet basit bir şekilde yazılmış, gücünü Driss ve Philippe’nin ilişkisinden alan film, kısaca sadece seyirciyi eğlendirmeye yönelik olarak hazırlanmış. Buna rağmen modern zaman peri masalı hikayesi olarak adlandırılabilecek filmde Driss ve Philippe’nin sanat dalları hakkındaki sohbetleri fazlasıyla komik. Özellikle operaya gittikleri sahnede gülmekten kendinizi tutamayacağınız filmde modern sanat örnekleri için yapılan yorumlarla da bir güzel dalga geçiliyor. Driss’in yaptığı resmi sırf ünlü bir ressama ait olduğu için 11 bin euro’ya almak isteyen Philippe’nin arkadaşı ise bunun en güzel örneği.

Filmde dikkat çeken en önemli unsur Driss karakterinin gerçek hayatta Afrika asıllı biri olmaması; çünkü resimlerinden de görüldüğü üzere Driss’in aktör Omar Sy ile uzaktan yakından benzerliği yok. Peki, bu oyuncu tercihindeki amaç nedir derseniz, yapım ekibi bu tercihle biraz ırkçılık üzerinde durmak istemiş olabilir; fakat Driss’in Philippe için çalıştığını düşünürsek bunun ters teptiğini de söylemek mümkün. Öte yandan, Sy’nin rol için tercih edilmesinin sebebi komedyen olmasından da kaynaklanıyor olabilir tabi.

François Cluzet
François Cluzet

Hasta bakıcının ilaç vermekten, masaj yapmaktan, hastayı taşımaktan veya yedirmekten daha fazla görevi olduğunu vurgulayan “Can Dostum”, herşeyden önce bakıcının hastaya arkadaş olması gerektiğini vurguluyor. Çünkü Driss, filmde de görüldüğü üzere sadece Philippe’ye bakmakla yetinmeyip, Philippe’nin sorunları olan küçük kızına ve onun için çalışan insanlara da yardım etmesinin yanında Philippe’in de dertlerini dinleyerek arkadaşlıktan fazlasını yapıyor.

Oyuncuların genel olarak başarılı performanslar sergilediği filmdeki en güzel performansı ise Dustin Hoffman’ı andıran François Cluzet veriyor. Yardımcı oyuncuların da kaliteli oyunculuklar sergilediği filmde Omar Sy, iç ısıtan gülümsemesiyle hoş bir oyunculuk sergilemesine rağmen bazen abartıya kaçıyor. Bu arada filmde Franz Schubert’in “Ave Maria” ve Antonio Vivaldi’nin “The Four Seasons” (Dört Mevsim) gibi mükemmel parçalara yer verilmesi de filmin en güzel yanı.

François Cluzet ve Omar Sy
François Cluzet ve Omar Sy

Sonuç olarak yeterince güçlü bir film olmamasına rağmen seyirciyi eğlendirmesini bilen “Intouchables / Can Dostum”, izleyici mutlu etmesini bilen bir yapım. Hikaye olarak Hollywood’u andıran bir film olduğu için Fransa’nın Oscar aday adayı olarak seçtiğini düşündüğüm “Can Dostum”, sıradan bir film olmasına rağmen aday adaylarının öne çıkan filmlerinden.

Yönetmen: Olivier Nakache, Eric Toledano
Senaryo: Olivier Nakache, Eric Toledano
Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny
Orijinal Müzik: Ludovico Einaudi
Süre: 112 dk.
Ülke: Fransa

NOT: C

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...