mj-unluyonetmenBundan 6 yıl önce bahar ayında gelen müjdeli bir haberle en büyük hayalimi gerçekleştirebileceğimi öğrendiğimdeki sevincimi anlatamam. 4 yaşımdan beri hayranı olduğum, danslarını izleyerek ezberlediğim, her şarkısını bildiğim ve her albümünü aldığım Pop’un Kralı Michael Jackson’ın konserini sonunda izleyebilecektim. Bilet satışı başladığı anda bilgisayarımın başına geçtiğimi daha dün gibi hatırlıyorum. Vakit kaybetmeden biletimi almış, otel rezervazyonumu yapmış ve uçak biletimi de ayarlamıştım. Geriye yapılacak tek bir şey kalmıştı; o da doğum günümden iki gün önce olan konser gününü beklemekti ki, 25 Haziran günü duyduğum felaket haberle sadece en büyük hayalimi gerçekleştiremeyecek olacağımı öğrenmekle kalmayıp kalbimden de bir parça koptu. Önce hakkında yazılan binlerce yalan haberden biri zannettim; fakat ne yazık ki bu sefer doğruydu.

Michael Jackson hayranlığımın ne derecede olduğu beni tanıyanlar tarafından iyi bilinir. Hatta yaptığım her şey, söylediğim her söz dahil tüm izlerim unutulsa bile hakkımda unutulmayacak tek şey Michael Jackson’ı ne kadar çok sevdiğimdir. İşte bu yüzden bugün Pop’un Kralı’nın ölüm yıl dönümü için hazırladığım bu dosya ile efsanenin kliplerinde birlikte çalıştığı ünlü yönetmenleri sizlerle paylaşacağım.

Michael Jackson’ın sinema tutkusu onu her zaman müzik kliplerini kısa filmlere dönüştürmeye ittiği bir gerçektir. Başyapıt “Thriller” ile başlayan kendini aşma tutkusuyla birbirinden kaliteli yönetmenlerle çalışan Jackson’ın hatta Sidney Lumet’le “The Wizard of Oz”un siyahi versiyonu olarak adlandırılabilecek “The Wiz” adlı bir filmi bile bulunmakta; fakat bu dosyada sadece müzik kliplerini işleyeceğimiz için bu filme bilerek yer vermedim. Şimdi lafı fazla uzatmadan Kral’ın ünlü yönetmenlere birlikte çalıştığı klipleri sıralamaya başlayalım.

 

THRILLER ve BLACK OR WHITE

John Landis

mj-landis-filmdoktoru

İlki tahmin edilebileceği gibi “Thriller”. Gelmiş geçmiş en fazla satan albüm ünvanın elinden tutan “Thriller”ın aynı adlı taşıyan klibi “The Blues Brothers” (1980) ve “An American Werewolf in London” (1981) gibi filmlerle tanınan John Landis tarafından yönetildi. 13 dakikalık klip olması nedeniyle alanında bir ilki gerçekleştiren ve rekorlar kırmaya devam eden klip hala gelmiş geçmiş en iyi müzik klipleri arasında. Jackson daha sonra Landis’la “Black or White” klibinde de beraber çalıştı.

 

CAPTAIN EO

Francis Ford Coppola

mj-coppola-lucas-filmdoktoru

Senaryosu George Lucas tarafından yazılan, Francis Ford Coppola tarafından yönetilen “Captain EO” (1986), izlemesi keyifli kült bir fantastik bilimkurgu örneği. Jackson’ın “We Are Here to Change the World” adlı parçasının klibi olma özelliği taşıyan filmin bütçesi ise 23.7 milyon dolar civarında. Filmin süresi ise 17 dakika.

 

BAD

Martin Scorsese

Kenar mahallede yaşıyan bir üniversite öğrencisinin çevresindeki arkadaşları yüzünden kötü biri olmaya itelendiği “Bad”in yönetmenlik koltuğunda oturan isim Martin Scorsese. “Taxi Driver / Taksi Şöförü” (1976) ve “Raging Bull / Kızgın Boğa” (1980) dahil olmak üzere sayısız başyapıta imza atan usta yönetmenin bir Michael Jackson klibi yönettiği az bilinen bir özelliği olduğu bir gerçek. 18 dakika olmasından ötürü en uzun MJ kliplerinden biri olan kısa filmde Scorsese imzalarını görmek mümkün. Ayrıca, kısa film bir sürü “West Side Story / Batı Yakası Hikayesi” (1961) referansı barındırmakta.

 

WHO IS IT

David Fincher

mj-fincher-filmdoktoru

Gizemli, karanlık ve şüphe uyandıran bir terk edilme olayını anlatan “Who Is It”, özelliklernden de anlaşılacağı gibi usta yönetmen David Fincher tarafından yönetildi. Bu tabii ki Fincher’ın yönettiği tek müzk klibi olmamakla beraber Fincher’ın kariyerini yakından takip edenlerin de bileceği gibi yönetmenin bir sürü müzik klibi yönetmenliği mevcut. Hatırlamayanlar için Fincher’ın yönettiği bazı filmler “Fight Club / Dövüş Klübü” (1999), “Seven / Yedi” (1995) ve “The Social Network / Sosyal Ağ” (2010).

 

THEY DON’T CARE ABOUT US

Spike Lee

mj-lee-filmdoktoru

Politik tavırlarıyla tanınan “Malcolm X” (1992) ve “25th Hour / 25. Saat” (2002) kaliteli filmlere imza atmış Spike Lee tarafından yönetilen “They Don’t Care About Us”ın iki farklı versiyonu çekildi. Hapisanede geçen versiyonu içerdiği görüntüler dolayısıyla yasaklandığı için yıllarca Brezilya versiyonu gösterilen klibin her iki versiyonu da birbirinden iyi. Eleştirel ve politik tavrıyla hükümetin halkı önemsemediğini anlatan parça sert yapısıyla öne çıkıyor. Spike Lee’nin geçen sene çektiği “Michael Jackson Bad 25” belgeselinin Venedik Film Festivali’nde en iyi belgesel seçildiğini belirtmek gerek.

 

GHOSTS

Stan Winston

mj-winston-filmdoktoru

Yönetmenlikten çok “Terminator”, “Jurassic Park”, “Iron Man” dahil aklınıza gelebilecek tüm filmlerin özel efekt departmanlarında çalışan, bir sürü ikonik karaktere imza atan Stan Winston’ın çektiği “Ghosts”, Jackson’ın “Ghost”, “Is It Scary” ve “2 Bad” adlı parçalarının müzik klibini oluşturuyor. Makyaj tasarımları ve özel efektleriyle öne çıkan kısa filmin süresi ise 38 dakika. MJ’nin birden fazla karaktere can verdiği müzik klibinde herşey tek kelimeyle mükemmel.

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...