James Bond hayranlarının da bileceği gibi Bond filmlerinin en önemli ve merak edilen özelliği açılış jeneriği ve şarkısıdır; çünkü her filmin açılış jeneriği olduğu gibi 23 filmin sadece 21’i açılış şarkısına sahip olup, sadece “Dr. No” (1962) ve “On Her Majesty’s Secret Service” (Kraliçenin Huzurunda, 1969) açılışı orijinal Bond müziği ile yapmaktadır. Bunun yanında her açılışın da kendine has bir havası vardır ki, görülmeye değer.

James Bond özel dosyamızın bu bölümünde Bond şarkılarını film isimleri ve jenerikleriyle sıralamaya başlıyoruz. Bir önceki bölümde olduğu gibi sıralamayı geriden ileriye doğru yapacağımız bu listenin ilk bölümü ise ne yazık ki bir sonraki bölüm kadar iyi değil; çünkü Bond şarkıları da aynı filmleri gibi. Şarkıları dinledikçe anlayacaksınız ki, bu bölümdeki şarkıları sıralamak özellikle 16. sıraya kadar gerçekten zor oldu. Yani bir şarkının diğerinin altında veya üstünde olmasının pek de bir farkı yok. Öte yandan, şarkılara bağımsız olarak dinlediğimizde her birinin gayet hoş olduğu bu listede dikkat edilen özellikler ise şarkının James Bond temasını taşıması, minör olması ve doğal olarak kişisel müzik zevki.

İşte Film Doktoru’nun Bond Şarkıları Sıralaması’nın ilk bölümü:

22. Live and Let Die (1973)

Koskoca “The Beatles” yapa yapa bu parçayı mı yapmış merak etmemek elde değil. Paul McCartney ve Wings’in 8. Bond filmi “Live and Let Die” (Yaşamak İçin Öldür, 1973) ile aynı adlı parçası bir yavaş bir hızlı olan kararsız ritmiyle beklenileni veremeyen Bond şarkılarından. Parçanın En İyi Şarkı dalında Oscar adaylığı bulunmakta.

21. Moonraker (1979)

Shirley Bassey’in 11. Bond filmi olan “Moonraker” (Ay Harekatı, 1979) ile aynı adlı parçası… Açılışıyla Ay’a yolculuk havası vererek adının hakkını veren parça, sözlerin başlamasıyla ne yazık ki bir ninniyi andırıyor. Bir Bond filminin açılışı böyle yaptığını düşünürsek bazı seyirciler film başlamadan uyumuş bile olabilir.

20. Octopussy (1983)

13. Bond filmi “Octopussy” (Ahtapot, 1983) için Rita Coolidge tarafından seslendirilen “All Time High”, filmle aynı adı taşımayan ikinci Bond parçası. Romantik havasıyla biraz da olsa Roger Moore’un Bond yorumunu andıran şarkı, keskin olmayan akor geçişleri yüzünden yavaş ritmini tamamlayamıyor.

19. The Spy Who Loved Me (1977)

10. Bond filmi “The Spy Who Loved Me” (Beni Seven Casus, 1977) için Carly Simon tarafından seslendirilen balad, aynı zamanda filmle aynı adı taşımayan ilk Bond parçası ünvanına sahip. Sözlerinde filmin adı geçmesine rağmen ismi “Nobody Does It Better” olarak tercih edilen şarkı, oldukça yavaş ritmiyle de 70’lerin havasını yansıtıyor. Bond temasını hissettirmekten oldukça uzak olan şarkının Oscar adaylığı bulunmakta.

18. You Only Live Twice (1967)

Nancy Sinatra’nın 5. Bond filmi “You Only Live Twice” (İnsan İki Kere Yaşar, 1967) ile aynı adlı parçası aşırı derecede yavaş olmasına rağmen yaylı çalgılarıyla az da olsa Bond’u hissetiriyor. İki akor arasındaki geçişin diğer parçalara göre daha belirgin olduğu parça, gizemli havasına rağmen daha iyi olabilirmiş hissi veriyor.

17. Diamonds Are Forever (1971)

Shirley Bassey 7. Bond filmi “Diamonds Are Forever” (Ölümsüz Elmaslar, 1971) ile aynı adlı parçası hoş bir girişe sahip. Nefesli ve yaylı çalgıların öncekilere nazaran daha fazla olduğu şarkıda Bassey’nin asi vokalide bir o kadar etkileyici.

16. For Your Eyes Only (1981)

Sheena Easton’ın seslendirdiği 12. Bond filmi “For Your Eyes Only” (Senin Gözlerin İçin, 1981) ile aynı adlı parçası yavaş ritmine rağmen anlamlı sözleriyle hoş Bond parçalarından biri. Öte yandan, yaylı ve nefesli çalgılar kullanılmadığı şarkı, Bond filmlerinin dinamiği ve temasından ne yazık ki yoksun.

15. The Man with the Golden Gun (1974)

Lulu’nun 9. Bond filmi “The Man with the Golden Gun” (Altın Tabancalı Adam, 1974) için seslendirdiği şarkı, nefesli çalgıların sert kullanımı ile öne çıkıyor. Kendini tekrar eden bir şarkı olmasına rağmen 1:18’de muhteşem bir “bridge”e (köprü) imza atan parçada Lulu’nun vokali de bir o kadar güçlü.

14. Die Another Day (2002)

En başarısız Bond filmlerinden biri olan 20. Bond filmi “Die Another Day”in (Başka Gün Öl, 2002) aynı adlı şarkısı Madonna tarafından hazırlandı. Hızlı ritmi ve yaylılarıyla Bond temasını kullanan parçalardan biri olan “Die Another Day”, C minör anahtarında yazılmış bir şarkı olması sebebiyle de hisli bir temaya sahip. Buna rağmen Madonna’nın Bond’a pek gitmeyen elektro-pop ritmi yüzünden puan kaybeden şarkıda ünlü şarkıcının vokali de Bond şarkısı olmak için yeterince güçlü değil.

13. Licence to Kill (1989)

James Bond melodisinin açık bir şekilde duyulduğu ve 16. Bond filmi “Licence to Kill” (Öldürme Yetkisi, 1989) ile aynı adı taşıyan parça, Gladys Knight tarafından seslendirildi. Önceki parçalara göre orijinal melodiye daha fazla sadık kalan şarkı, yavaş ritmi ve uzun süresiyle puan kaybediyor.

12. The Living Daylights (1987)

Timothy Dalton’ın gelmesiyle yeni bir döneme giren Bond serisinin 15. filmi “The Living Daylights” (Günışığında Suikast, 1987), aynı adlı parçasıyla serinin bir önceki filmiyle başlayan yeni akım müziğini devam ettiriyor. Norveçli pop grubu A-ha tarafından seslendirilen parça, hızlı ritmi ve uyumlu vokalleriyle dinamik bir hava yaratırken, arada duyulan nefesli çalgılarıyla da Bond temasını hissettiriyor.

11. Quantum of Solace (2008)

Jack White ve Alicia Keys tarafından 22. Bond filmi “Quantum of Solace” (2008) için hazırlanan şarkı, filmle aynı adı taşımayan dördüncü Bond parçası olup, ilk düet olma özelliği taşıyor. Alternatif rock türüne ait olan “Another Way to Die”, Bond temasını nefesli çalgılarla hissettirirken, hızlı ritmiyle de açılış jeneriğine uyuyor.

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...