Filmekimi’nin (11-17 Ekim 2014) gerçekleşeceği şu sıralarda klasik listelerden birine daha imza atmanın yerinde olacağını düşündüm. Önceden de söylediğim gibi bu listeyi öneriden çok benim gitmek istediğim 10 film olarak algılamanız daha doğru olacaktır. İşte 13. Filmekimi’ne gözümdeki önem sırasına göre izlemek istediğim ilk 10 film:

10. BOYHOOD / ÇOCUKLUK

Mason ve Babası (Ethan Hawke)
Mason ve Babası (Ethan Hawke)

Yılın en önemli filmlerinden biri olan “Boyhood”un listenin son sırasında yer almasının nedeni filmi İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde izlemiş olmamdan ve abartıldığı kadar iyi bulmamamdan kaynaklanıyor. Ama buradan sakın filme başarısız demeye çalıştığım anlaşılmasın. 12 yılda çekildiğini ve Oscar sezonu açısından önemli olduğunu düşünürsek bu film kesinlikle izlenmeli. Bu arada, benim gibi festivalde izleyenler için ise alternatif 10 numara hemen aşağıda.

veya

IL CAPITALE UMANO / HUMAN CAPITAL / İNSAN SERMAYESİ

İnsan Sermayesi
İnsan Sermayesi

“Il Capitale Umano / İnsan Sermayesi”nin bu listede olmasının en büyük nedeni İtalyan Oscar’larında “The Great Beauty / Muhteşem Güzellik”i geçerek en iyi filmi almış olması ve İtalyan filmi olması sebebiyle festival dışında izleme olanağının az olması. 111 dakikalık filmin yönetmeni Paolo Virzi.

9. IL-DAE-IL / ONE ON ONE / BİRE BİR

Lider (Ma Dong-seok)
Lider (Ma Dong-seok)

Her sene yeni bir filmle gelen Kim Ki-duk, bu seneyi de boş geçmiyor. “Il-dae-il / Bire Bir”le yine bir intikam hikayesini konu alan ünlü yönetmen, bakalım bu sene de sadece hayranlarına hitap etmekle mi yetinecek hepimiz göreceğiz. Kesin olan bir şey varsa o da Kim Ki-duk’un her filmine ne olursa olsun göz atılmak gerektiği. Filmin süresi 122 dakika.

8. PASOLINI

Pasolini (Willem Dafeo)
Pasolini (Willem Dafeo)

Abel Ferrara’nın yönettiği “Pasolini”, efsanevi yönetmen Pier Paolo Pasolini’nin öldürülmesini konu alması sebebiyle yılın ilgi çekici ve merak uyandırıcı filmlerinden biri. 85 dakikalık filmin başrolünde Willam Dafeo’nun oynaması ise merak derecesinin daha da artmasına neden oluyor.

7. A PIGEON SAT ON A BRANCH REFLECTING ON EXISTENCE / EN DUVA SATT PÅ EN GREN OCH FUNDERADE PÅ TILLVARON / İNSANLARI SEYREDEN GÜVERCİN

Aldığı Öğünün Parasını Verdikten Sonra Ölen Müşteri
Aldığı Öğünün Parasını Verdikten Sonra Ölen Müşteri

Roy Andersson’ın yönettiği “En duva satt på en gren och funderade på tillvaron / İnsanları Seyreden Güvercin”, bu senenin en önemli festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali’nde En İyi Film seçilerek “Altın Aslan”la ödüllendirildi. 101 dakikalık film işte bu yüzden listenin 7 numarasında.

6. FUTATSUME NO MADO / STILL THE WATER / DİNGİN SULAR

Naomi Kawase ve Ekibi
Naomi Kawase ve Ekibi

67. Cannes Film Festivali’nde adından daima söz ettiren, kendi filmini başyapıt ilan eden Naomi Kawase yeni filmi “Futatsume No Mado / Dingin Sular”la hiçbir ödül alamadı belki ama merak uyandırmayı başardı. Filmin süresi 118 dakika.

5. MOMMY / ANNECİM

Diane ve Steve (Antoine Olivier Pilon)
Diane ve Steve (Antoine Olivier Pilon)

Kim Ki-duk gibi her sene bir filmle gelmeye başlayan Xavier Dolan, bu sene de “Mommy”le seyirciyle buluşacak. Dolan filmi olması sebebiyle izlenmesi gereken bir film olan 139 dakikalık “Mommy”nin Cannes Film Festivali’ned Jüri Ödülü bulunuyor.

4. MR. TURNER / BAY TURNER

J.M.W. Turner (Timothy Spall)
J.M.W. Turner (Timothy Spall)

67. Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’yle ödüllendirilen Timothy Spall’ın başrolünde oynadığı “Mr. Turner / Bay Turner”ın yönetmenlik koltuğunda ise bir başka tanıdık isim Mike Leigh oturuyor. Filmin süresi 150 dakika.

3. WHIPLASH

Andrew (Miles Teller)
Andrew (Miles Teller)

Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü alan “Whiplash”, sene başından beri adından söz ettiren bir bağımsız film. Gerçekten yılın en merak ettiğim filmlerinden biri olan filmde J.K. Simmons’dan Oscar adaylığı bekleniyor. Sonuçlar ne olur bilemem ama 105 dakikalık “Whiplash” kesinlikle izlenmeli.

2. DEUX JOURS, UNE NUIT / TWO DAYS, ONE NIGHT / İKİ GÜN, BİR GECE

Sandra (Marion Cotillard)
Sandra (Marion Cotillard)

“Deus Jours, Une Nuit / İki Gün, Bir Gece” bu sene Cannes Film Festivali’nde “Kış Uykusu”nun en güçlü rakiplerinden biriydi. Dardenne kardeşlerin övgü toplayan filminin yılın en iyilerinden olduğunu söyleyenler var. 95 dakikalık filmin başrolünde ise Marion Cotillard oyunuyor.

1. LEVIATHAN

Leviathan
Leviathan

Ve sonunda geldik ilk filme: “Leviathan”. “Kış Uykusu”nun bir diğer güçlü rakibi olarak kabul edilen “Leviathan” festivalde senaryo dalında ödüllendirildi. 99’luk Metacritic puanı ve 140 dakikalık süresiyle merak uyandırmayı başaran film bu festivalde en çok izlemek istediğim film. Filmin yönetmenlik koltuğu Andrey Zvyagintsev oturuyor.

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...