Filmekimi’nin (28 Eylül-6 Ekim 2012) gerçekleşeceği şu sıralarda yurt dışında olmamdan dolayı eksiklerimi ya New York Film Festivali’nde ya da vizyona girdikçe gidermeye çalışacağım. Filmekimi önerilerinin çoğunun aynı olduğunun farkındayım, ama bu listeyi öneriden çok benim gitmek istediğim 10 film olarak algılamanız daha doğru olacaktır. İşte 12 Filmekimi’ne katılabilseydim gözümdeki önem sırasına göre izlemek istediğim ilk 10 film:

10. ILO ILO

Hwee Leng (Yann Yann Yeo)
Hwee Leng (Yann Yann Yeo)

Anthony Chen’in yönetimindeki Singapur yapımı “Ilo Ilo”, hizmetçi Teresa ile çocuk Jiale arasındaki arkadaşlığı konu alıyor.. 66. Cannes Film Festivali’nde Altın Kamere Ödülü alan film, listenin 10. sırasında.

9. SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ

Yasemin (Demet Evgar)
Yasemin (Demet Evgar)

Aldığı olumlu eleştirilerle yılın izlenmesi gereken yerli yapımları arasında yerini ayıran “Sen Aydınlatırsın Geceyi”,  İstanbul Film Festivali’nde aldığı ödüllerle dikkat çekiyor. Fantastik bir konuyu ele alması sebebiyle oldukça ilgimi çeken filmlerinden biri olan yapımın yönetmlik koltuğunda Onur Ünlü bulunuyor.

8. MOEBIUS

Jae-hyeon Jo
Jae-hyeon Jo

Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk’un yeni filmi olması sebebiyle izlenmesi gereken bir film “Moebius”. Bir ailenin parçalanmasını anlatan film, Güney Kore’de yarattığı sansasyonla tanınıyor. Yönetmenin bir önceki filmi “Pieta / Acı”yla başladığı acı temasını burada da göreceğimiz kesin.

7. OMAR / ÖMER

Ömer (Adam Bakri) ve Amjad (Samer Bisharat)
Ömer (Adam Bakri) ve Amjad (Samer Bisharat)

66. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Jüri Özel Ödülü alan “Omar / Ömer”, sevgilisiyle buluşmak için Batı Şeria duvarını aşan Ömer’in başına gelen olayları anlatıyor. Filistinli yönetmen Hany Abu-Assad’ın İsrail yapımlı filmi listenin 7 numarasında.

6. HELI

Heli (Armando Espitia)
Heli (Armando Espitia)

Sırf 66. Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü alması sebebiyle izlemek istediğim Meksika yapımı “Heli”, bir polis memurunun genç bir kızla olan aşkını konu alıyor. Amat Escalante’nin yönettiği film, Meksiya’yı bu sene Oscar’larda temsil edecek.

5. SOSHITE CHICHI NI NARU / LIKE FATHER, LIKE SON / BENİM BABAM, BENİM OĞLUM

Nonomiya ve Saiki Ailesi
Nonomiya ve Saiki Ailesi

66. Cannes Film Festivali’nde Jüri ve Ekümenikal Jüri Özel Mansiyon ödülleri alması sebebiyle izlemek istediğim Japon yapımı “Soshite chichi ni naru / Like Father, Like Son / Benim Babam, Benim Oğlum”, doğumda bebekleri karışan iki ailenin durumu 6 yıl sonra farketmeleri gibi ilginç bir konuyu anlatıyor.

4. LA PASSÉ / THE PAST / GEÇMİŞ

Marie Brisson (Bérénice Bejo) ve Ahmad (Ali Mosaffa)
Marie Brisson (Bérénice Bejo) ve Ahmad (Ali Mosaffa)

“A Separation / Bir Ayrılık” ile mükemmel bir filme imza atan Asghar Farhadi’nin yeni filmi olan “La Passé / The Past / Geçmiş”, Farhadi’nin bir önceki filminde olduğu gibi yine ayrılık ve evlilik üzerine bir film. 66. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ve Ekümenikal Jüri Ödülü alan film yılın en çok merak ettiğim filmlerinden.

3. FRUITVALE STATION / SON DURAK

Ryan Cooglar ve Michael B. Jordan
Ryan Cooglar ve Michael B. Jordan

Yönetmen Ryan Coogler’in ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyan “Fruitvale Station / Son Durak”, başarılı senaryosu ve etkileyici oyunculuklarıyla yılın en başarılı filmlerinden biri.1 Ocak 2009’da ABD’de sansasyon yaratan siyahi vatandaş Oscar Grant’in BART polisi tarafından haksız yere acımasızca vurulduğu olayı işleyen filmin 66. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış Ödülü bulunuyor. Sundance Film Festivali’nde de büyük ödülün sahibi oldu.

2. INSIDE LLEWYN DAVIS / SEN ŞARKILARINI SÖYLE

Llewyn Davis (Oscar Isaac)
Llewyn Davis (Oscar Isaac)

Ethan Coen ve Joel Coen’in yeni filmi olması sebebiyle ayrı bir yer taşıyan, aldığı eleştirilerle ve 66. Cannes Film Festivali’nde aldığı ikincilik ödülüyle merakımı daha da arttıran “Inside Llewyn Davis / Sen Şarkılarını Söyle”, herkes gibi benim de en merak ettiğim filmler arasında. Umarım yakın zamanda izleme fırsatı bulacağım.

1. LA VIE D’ADÈLE / BLUE IS THE WARMEST COLOR / MAVİ EN SICAK RENKTİR

blue-is-the-warmest-color-filmdoktoru1New York Film Festivali’nde izleme şansımın bulunduğu hiç olmadı Ekim sonunda izleyeceğim “La vie d’Adèle / Blue Is the Warmest Color / Mavi En Sıcak Renktir”, sadece Filmekimi’nin değil, senenin en merak ettiğim filmleri arasında. Abdellatif Kechiche’e 66. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazandıran film, lezbiyen bir çiftin ilişkisine odaklanıyor. Üç saatlik süresiyle dikkat çeken filmin eleştirisini izlediğim an yayınlayacağım.

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...