The-Nice-Guys-filmdoktoru70’li yıllarda geçen dedektiflik filmlerine özenen “The Nice Guys / İyi Adamlar” için çok da söylenecek bir şey yok açıkçası. Gücünü başrollerinde bulunan Russell Crowe ve Ryan Gosling ikilisinden alan film, ucuz esprilerine ve zayıf senaryosuna rağmen seyirciye keyifli vakit sunmasını biliyor. Tabii bunda Shane Black faktörü büyük. Buna rağmen “İyi Adamlar”ın Black’in filmografisinde çok da üst sıralarda bulunmadığını belirtmek gerek.

Öncelikle film başlı başına bir 70’li yıllarda geçen dedektiflik filmlerine referans niteliğinde. “Chinatown / Çin Mahallesi” (1974), “Dirty Harry / Kirli Harry” (1971) ve hatta 1997 yılındaki aynı temalı “L.A. Confidential / L.A. Sırları” filmlerinin atmosferlerini başarıyla taşıyan filmde nostalji hissetmeniz mümkün. Bu arada “L.A. Sırları”nda Oscar kazanan Kim Basinger’ın filmde bulunması ise başlı başına bir referans. Peki kalitesi bu filmlerle ölçülür nitelikte mi? Kesinlikle hayır. “İyi Adamlar” gizem ve şüphenin doruk noktasında olan bir dedektiflik filminden çok kaygısız bir komedi resmi çiziyor. Tek derdi seyirciyi eğlendirebilmek ve bunu da bir noktaya kadar başarabildiğini söylemek gerek.

Yukarıda belirttiğim gibi filmin senaryosu filmin en büyük zayıflığı. Komik olmaya çalışan filmin esprileri fazlasıyla ucuz. Örnek olarak March’ın cesedi balkondan düşerek bulması, Healy’nin onu dövmeye gelen kişilerle olan kendinden emin diyalogları ve March’ın çok bilmiş kızı daha önce birçok kere izlediğimiz komedi klişeleri olarak göze çarpıyor. Buna ek olarak tüm kargaşanın da büyük şirket komplosundan kaynaklanması da filme klişe ve oldukça zayıf bir kötü karakter resmi çizmekte.

“The Nice Guys / İyi Adamlar”, Russell Crowe ve Ryan Gosling’li bir komedi izlemek isteyenler için oldukça ideal bir film olmasına rağmen zayıf senaryosuyla çok da herkesi memnun edemeceği benziyor. Buna rağmen genel olarak aldığı olumlu eleştiriler göz önünde bulundurulduğunda filmin bir seriye dönüşme olasılığı oldukça fazla görünüyor.

Yönetmen: Shane Black
Senaryo: Shane Black
Oyuncular: Russell Crowe, Ryan Gosling, Kim Basinger
Orijinal Müzik: David Buckley, John Ottman
Görüntü Yönetimi: Philippe Rousselot
Süre: 116 dk.
Ülke: ABD

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...