The_Jungle_Book_filmdoktoru1967 yılındaki Disney başyapıtı olan “The Jungle Book / Orman Çocuğu”nun film uyarlaması yapılacağını ilk duyduğumda açıkçası hiç heycanlanmadığımı belirtmeliyim. Çünkü karşımıza Disney’in diğer film uyarlamaları olan “Alice in the Wonderland”, “Oz the Great and Powerful”, “Maleficient” veya “Cinderella” gibi bir filmin çıkacağından adım gibi emindim. Gel gelelim Jon Favreau’nun yönettiği seslendirme kadrosunda ise Bill Murray, Ben Kingsley, Idris Elba, Scarlett Johansson ve Christopher Walken bulunan “Orman Çocuğu” yılın en büyük sürprizlerinden biri olarak beni kendine hayran bıraktı.

Öncelikle “Orman Çocuğu”nun tamamının hayvanlardan oluşması büyük bir dezavantaj olmasına rağmen filmin görsel efekt ekibi bunu filmin en büyük avantajına çevirmeyi başarmış çünkü karşımızda kesinlikle yılın en iyi görsel efektlerinden biri duruyor. İkinci olarak ufak değişikliklerine rağmen orijinal hikayeye tamamen sadık kalabilmeyi başararak seyircide nostalji havasını uyandırabilen filmde meşhur parçalar da yerli yerinde. Bu sefer yeni cover’larıyla dinleme şansı bulduğumuz şarkıların seyircide uyandırdığı mutluluk gerçekten tarif edilemeyecek derecede. Her ne kadar “Trust In Me” parçasını film içinde duyamasak da Jon Favreau, neyse ki Scarlett Johansson versiyonunu filmin sonunda seyirciyle paylaşmayı ihmal etmemiş. Çünkü Johansson’ın “Trust In Me” parçası tek kelimeyle mükemmel olmuş diyebilirim. Orijinalinden kat kat daha iyi.

Filmde aynı 1967 versiyonunda olduğu gibi insanoğlunun ne kadar yıkım dolu bir varlık olduğunun altı çiziliyor. Bunu yaparken iktidar ve güç tutkusuna Shere Khan karakteriyle dikkat çeken film, ırkçılık ve ayrımcılık temalarına da dokunmayı ihmal etmemiş. Bunu özellikle Mowgli’nin babasının çocuğunu Shere Khan’dan kurtarmaya çalıştığı sahneden görmek mümkün. Shere Khan’ın bütün insanları aynı kefeye koyarak Mowgli’yi öldürmek istemesi ve onu ormanda istememesi şu an bile hala devam eden bir ötekileştirme tablosu. Ve tabii film dostluk ve sevgi temasıyla son noktayı koyuyor; fakat buna rağmen “Orman Çocuğu” bir Disney uyarlaması olmak için epey karanlık ki belki de filmi bu yüzden beğenmiş olabilirim.

Filde karakter çizimleri tek kelimeyle şahane. Özellikle kaplan Shere Khan “Life of Pi / Pi’nin Yaşamı”ındaki (2012) Richard Parker’la yarışır vaziyette. Orangutan King Louie de bir o kadar iyi; fakat bunlardan daha önemli olan filmin harika seslendirme kadrosu. Tüm kadro resmen harikalar yaratmış. Hatta Baloo için Bill Murray’i seçmeleri inanılmaz zeki bir hamle olarak göze çarpıyor.

Özetlemek gerekirse; yılın en büyük sürprizlerinden biri olan “The Jungle Book / Orman Çocuğu”, muhteşem görsel efektleri ve harika seslendirme kadrosuyla seyircide nostalji hissi uyandırmayı başarıyor. Bir Disney filmine göre oldukça karanlık bir atmosfere sahip olsa da her yaştan seyirciyi ele almayı başaran filmin yılın en iyi filmleri arasında şimdiden yerini ayırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Yönetmen: Jon Favreau
Senaryo: Justin Marks (senaryo), Rudyard Kipling (kitap)
Oyuncular: Neel Sethi, Bill Murray, Ben Kingsley, Idris Elba, Lupita Nyong’o, Scarlett Johansson, Christopher Walken
Orijinal Müzik: John Debney
Görüntü Yönetimi: Bill Pope
Süre: 106 dk.
Ülke: ABD

NOT: B+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...