the-avengers-posterMayısın gelmesi ile sonunda sinema sezonu da açıldı. Açılışı da yaklaşık 220 milyon dolarlık bütçesiyle “The Avengers” yapıyor. Hem de gişede ilk hafta sonu açılış rekorunu yaklaşık 208 milyon dolar ile kırarak…

Bu kadar çizgi roman karakterinin ilk defa bir filmde bir araya geldiği “The Avengers” için endişelerim çok fazlaydı. Bu kadar süper karakteri bir araya nasıl getireceklerini düşünürken bir yandan da her karaktere yeterli sahne süresi sağlayabileceklerine dair şüphelerim vardı; ta ki filmi izleyene kadar. Çünkü “The Avengers” sadece eğlenceli vakit sunmakla kalmıyor ayrıca en iyi çizgi roman uyarlamalarından birine de imza atıyor.

Öncelikle film genel izleyici kitlesinden çok Marvel çizgi roman takipçilerine hitap etmekte. Ayrıca filmi izlemeden önce filmde geçen esprileri veya göndermeleri tam anlamıyla anlamak için sadece çizgi romanları okumak değil aynı zamanda “Iron Man”, “Iron Man 2”, “Thor”, “Captain America” ve “The Incredible Hulk”‘ı izlemek  yapılabilecek en akıllıca şey.

Chris Hemsworth ve Chris Evans
Chris Hemsworth ve Chris Evans

Filmin eksiği ne yazık ki ilk film olmasından kaynaklanan biraz uzun bir açılışa sahip olması. Sonuçta önceki filmleri izleyen seyircilerin anlayacağı üzere kahramanlar ayrı yerlerdeydi. “The Avengers” ise hepsini mantıklı bir şekilde bir araya getirmek zorunda. Bu da uzun bir açılış demek. Bu uzun açılış sırasında filmin senaryosunun zaman zaman seyirciyi boğmasına rağmen Joss Whedon’ın bunun altından başarılı bir şekilde altından kalktığına inanıyorum. Ayrıca film seyircinin bu sabrını boşa çıkarmayarak beklentileri karşılayacak bir aksiyon finaline de hazırlıyor. Tabi ki filmin mizah anlayışını hiç bir şekilde elinden bırakmaması da filmi daha eğlenceli kılıyor. Görsel şölen niteliğindeki aksiyon sahnelerinin dışında Loki’nin klasik müzik (Schubert) eşliğinde Almanya’da ki bir baloya girdiği sahne ise filmdeki en orjinal ve en güzel sahnelerden biri.

Teknik anlamda neredeyse hiç bir eksiği bulunmayan “The Avengers”‘ın görsek efekt alanındaki en büyük başarısı ise Hulk’ın görsel efektlerinin sonunda inandırıcı ve hayran bırakıcı olması. Mark Ruffalo’nun Bruce Banner yorumu ise Ruffalo’nun ne kadar iyi bir tercih olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak en iyi çizgi roman uyarlamarından biri olan “The Avengers” hem teknik anlamda hem de içerik olarak yılın şu ana kadarki en kaliteli filmi.  Bu arada filmi henüz izlememiş olanların izlemeden önce kesinlikle önceki filmlere bir göz atmasını öneririm. Bunun dışında film bittikten hemen sonra biri jenerik içerisinde biri jenerik sonunda olmak üzere iki bonus sahne içermekte. Özellikle en sondaki muhteşem sahneyi izlemezseniz çok şey kaçırmış olursunuz.

Yönetmen: Joss Whedon
Senaryo: Joss Whedon
Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson
Süre: 142 dk.
Ülke: ABD

NOT: B+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...