suicide-squad_filmdoktoru“Batman v Superman: Dawn of Justice / Batman v Superman: Adaletin Şafağı”nın çok da başarılı olmadığını gören Warner Bros’un bu seneki son kalesi “Suicide Squad / İntihar Timi”ydi. Karakterlerinin kötü olması sebebiyle seyircide farklı bir beklenti yaratan filmi sorunlu çekim süreci bir nevi filmin durumu konusunda bazı sinyaller veriyordu. Buna rağmen seyirciyi çekmesini bilen Warner Bros, “Batman v Superman”de yaptığı hatayı burada da yaptı ve sayısız video görseli internete sunarak sadece neredeyse tüm filmi vizyona girmeden bize sunmakla kalmadı, Joker’i göstererek de tüm sürprizi bozdu. Sonuç olarak ise karşımıza bir hayal kırıklığı daha çıktı. Bu arada film ülkemizde “Gerçek Kötüler” olarak çevrildi; gerçekten bu çevirilerin arkasında kim var çok merak ediyorum. Bu filmi “İntihar Timi” olarak çevirmek gerçekten bu kadar zor mu? Neyse, ben filmin bu çevirisini bir sinema sever olarak bu yazıda kullanmayacağım.

Yönetmenlik koltuğunda David Ayer’in bulunduğu “İntihar Timi”, sıradan bir aksiyon filmi olarak düşünüldüğünde aslında eğlenceli bir film diyebiliriz; fakat bir film içinde Joker ve Harley Quinn barındırıyorsa ne yazık ki beklenti de o derece fazla oluyor ve “İntihar Timi” bunu karşılayamıyor. Yazı sürprizbozan içermektedir.

“İntihar Timi”nin en büyük sorunu “BvS” gibi senaryosu. Kısaca, kötü olması gereken karakterlerin filmin sonuna doğru iyi olması klişesini seyirciye sunan filmin ilk yarısı oldukça başarılı. Birden çok karakteri bir anda bize tanıttığı için başta alışması zor da olsa karakterlerin arka hikayeleri filme iyi yedirilmiş. Buna rağmen, ben Harley Quinn’in arka hikayesini kendi ayakları üzerinde duran bir Batman filminde geniş geniş izlemek isterdim. Neyse, artık olan olmuş. Bu kısa tanıtımlarda Ben Affleck’i bu sefer düzeltmiş kostümüyle yine Batman olarak görmek de oldukça hoş oldu. Affleck’in çekeceği Batman’den açıkçası beklentim oldukça yüksek. Bu arada, filmdeki aksiyon da oldukça eğlenceli. Kendini sonuna kadar izlettiriyor; fakat filmden çıktıktan sonra aklınızda kalacak bir sahne olmaması üzücü.

Filmin ikinci yarısı ise “bölüm sonu canavarı” klişesini devam ettiriyor. Cara Delevingne’in zayıf performansıyla izlediğimiz Enchantress karakterinin kötüye dönmesiyle bir anda dost! olan ekibin ölümüne dövüşmesi kadar klişe bir şey olamazdı. Bunca şey olurken diğer süper kahramanların nerede olduğu sorusunu sormuyorum bile. Öte yandan, genel olarak hiçbir karaktere ısınamadığımız filmde özellikle Diablo karakterlerini seyirciye sevdirme çabası çok zayıftı. Buna rağmen Deadshot ve Harley Quinn karakterlerine vakit kaybetmeden ısınıyoruz; tabii bunda Will Smith ve Margot Robbie’nin katkısı oldukça fazla.

Jared Leto’nun Joker’i ise filmin en tartışılan yanı. Öncelikle Leto’yu tanımak imkansız; bu açıdan Oscar’lı aktörü kutlamak gerek. Ama Heath Ledger’ı zaten geçemeyeceğine emin olduğumuz Leto’nun performansı zaman zaman biraz fazla soytarı biraz fazla Al Pacino. Joker dediğimiz karakterden hem nefret etmeli, hem korkmalı hem de sevmeliyiz. Sonuçta kendisi bir çizgi roman karakteri. Leto ise çok karikatürize bir karakter bize sunuyor. İlerleyen filmlerde seyircide nasıl bir etki yaratacak açıkçası merak konusu. Bence Leto’nun performansından çok eleştirilmesi gereken şey ise rezalet ötesi vizyonsuz Joker makyajıydı. İkonik Joker dudağını bir türlü görmediğimiz, metal diş telleri, sade bir ruj ve gereksiz dövmeleriyle Joker’den çok Marilyn Manson’ı andıran Joker, Leto’nun feminen yüz hatları nedeniyle aktörün “Dallas Buyers Club / Sınırsızlar Kulübü”ndeki performansının devamı gibi hissediliyordu. Adam film boyunca diş telleri yüzünden konuşamıyor bile. Makyözün bu aptalca tercihini alkışlamaktan başka çare kalmıyor. İkonik karakterler modernleştirilecekse bu iş ruhunu kaybettirmeden yapılmalı ki Leto’nun makyajı bundan çok uzakta.

Sonuç olarak, aksiyon anlamında genel olarak beklenileni verse de klişe sonu ve yeterince güçlü olmayan senaryosuyla “Suicide Squad / İntihar Timi”, potansiyelinin atlında kalan bir uyarlama. Umarım DC bu filmlerden sonra ayağa kalkmayı becerir ve bizlere harikulade uyarlamalar sunmaya başlar.

Yönetmen: David Ayer
Senaryo: David Ayer
Oyuncular: Ben Affleck, Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie, Viola Davis, Ezra Miller
Görüntü Yönetimi: Roman Vasyanov
Kurgu: John Gilroy
Orijinal Müzik: Steven Price
Süre: 123 dk.
Ülke: ABD

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...