SALAKO (1974)

0
9334

Salako-filmdoktoruKemal Sunal’a kariyerinin ilk yıllarında genellikle salak rolleri verildiği ne yazık ki bir gerçek. Sunal’ın ilk filmlerinden biri olan “Salako”da adından anlaşılacağı üzere bu geleneği bozmuyor. “Hanzo” ve “Şaşkın Damat”ın aksine mizah dozunu gayet iyi ayarlayan film, seyirciye eğlenceli ve bir o kadar da komik anlar yaşatıyor.

Filmin konusu gelirsek: Köyün salak oğlanı Salako ağanın kızı Emine’ye aşıktır. Emine ise babası tarafından zorla zengin biriyle evlendirilmek üzeredir. Çareyi Salako ile kaçmakta bulan Emine’nin asıl amacı ise yıllar önce görüp tutulduğu köyün eşkiyasına ulaşmaktır. Sakarlıkları sayesinde köyünü eşkiyanın ve ağanın zulmünden kurtaran Salako, yavaşla başta köyünün saygısını sonra da Emine’nin sevgisini kazanmaya başlar.

Özellikle sınıf ayrımcılığının üstünde duran “Salako”, devletin sahipsiz bıraktığı halkın çaresizliğini ve durumunu da gözler önüne seriyor. Ağanın eşkiyalarla iş birliği yapıp, insanları otobüsten indirerek gasp ettiği sahneyle bunu tam anlamıyla yakalayan film, Salako karakteri ile insan ayrımcılığının üstünde duruyor.

Filmin mizahı ise Sunal’ın -“Hababam Sınıfı” (1974) hariç- diğer ilk filmlerinin aksine seyirciyi eğlendirmeye yetiyor. Filmde Salako’nun sakarlıkları yeterince güldürürken, olaylara tesadüfler ve yanlış anlaşılmalar da eklenince durum daha komik bir hal alıyor. Salako’yu yakalamak için dağa giren bir grup eşkiyanın yanlışlıkla kendilerini dövmesi gibi sahnelerle zaman zaman epey güldüren film, genellikle seyircinin yüzünde bir gülümseme bırakmayı başarıyor.

Sonuç olarak Kemal Sunal’ın başrolde oynadığı ilk filmlerinden biri olan “Salako”, mizahın iyi ayarlandığı ve seyirciye eğlenceli vakit sunan bir film. Yılmaz’ın diğer filmleri gibi Türkiye’nin durumuna da değinmeden geçmeyen “Salako”, Sunal’ın kariyerinde de önemli bir yere sahip.

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: Sadık Şendil, Ertem Eğilmez
Oyuncular: Kemal Sunal, Meral Zeren, Oktar Durukan
Süre: 87 dk.
Ülke: Türkiye

NOT: C+