prometheus_filmdoktoruSinema tarihine bilim-kurgu türünde iki başyapıt (“Alien” ve “Blade Runner”) kazandıran usta yönetmen Ridley Scott, “Blade Runner / Bıçak Sırtı” (1982)‘dan beri bu türe elini sürmemişti. Özellikle hayranları tarafından bu türe geri dönmesi beklenen Scott yaklaşık 30 yıl sonra “Prometheus” ile geri dönüyor. Üstelik bu türde iyi olduğunu tekrardan göstererek…

“Alien / Yaratık” (1979) öncesini (prequel) anlatan “Prometheus”ta en önemli özellik kuşkusuz Scott’un kendi bilim-kurgu başyapıtlarına olan göndermeleri. “Alien” ve “Aliens” filmleriyle bağlanması beklenen filmde “Blade Runner” göndermeleri görmek ise gerçekten harika. Örnek olarak Weyland şirketinin sahibi olan Peter Weyland’in (Guy Pearce) hologram olarak gözüktüğü sahnedeki odanın “Blade Runner” filmindeki Eldon Tyrell’in odasıyla benzerlik taşıması, Weyland ve Tyrell’in android diğer bir değişle replicant üreticileri olmaları ve androidleri oğulları olarak görmeleri filmin en belirgin “Blade Runner” göndermeleri.

Rolüne “Blade Runner” filmindeki replicantları izleyerek çalışan Alman asıllı Michael Fassbender (X-Men: First Class) David karakteri ile filmdeki en iyi performanslardan birini veriyor. Ayrıca sadece “Blade Runner”a gönderme yapmakla kalmayıp, David Lean’in 7 Oscarlı başyapıtı “Lawrence of Arabia / Arabistanlı Lawrence” (1962) ve Stanley Kubrick’in tek Oscarlı başyapıtı “2001: A Space Odyssey” (1969) ‘e de saygı duruşunda bulunuyor. Scott’un imzası niteliğinde olan filmin güçlü kadın karakteri Shaw’ı ise Noomi Rapace (The Girl with the Dragon Tattoo) başarılı bir şekilde canlandırıyor. Sinema tarihinin en rahatsız edici sahnelerinden birine (sezeryan sahnesi) imza atan “Prometheus”ta, Rapace’in performansı bu zorlu sahneleri daha da etkileyici kılıyor.

Teknik anlamda oldukça başarılı olan “Prometheus”, özellikle görsel efekt ve sanat yönetimi ile öne çıkıyor. Film için tasarlanmış olan teknoloji ise gerçekten etkileyici. Buna ek olarak ölüm ile yaşamı sorgulayan felsefik ve derin gibi gözüken ama bir o kadar zayıf senaryosu zaman zaman etkisini kaybetmesine rağmen film, “Alien” filmleriyle ilginç bir bağlantı sağlıyor.

Sonuç olarak zayıf ama felsefik senaryosunun yanında izlendikçe değerinin daha da artıcağına inandığım “Prometheus”, kuşkusuz Scott’ın son 10 yılda yaptığı en iyi film. Scott’un bu türde neden iyi olduğunu gösteren yapım ayrıca yaz sezonunun da en iyi filmlerinden biri. Filme gitmek isteyen seyircilere önerim ise gitmeden önce Scott’un başyapıtları olan “Alien” ve “Blade Runner”a bir göz atmaları.

Yönetmen: Ridley Scott
Senaryo: Jon Spaihts, Damon Lindelof
Oyuncular: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Guy Pearce
Orijinal Müzik: Marc Streitenfeld
Süre: 124 dk.
Ülke: ABD

NOT: B

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...