out_of_the_furnace_filmdoktoruSırf Christian Bale’in varlığı yüzünden izlemek istediğim bir film olan “Out of the Furnace / Kardeşim İçin”den beklentim açıkçası pek yoktu. Her ne kadar yönetmen Scoot Cooper’ın Jeff Bridges’a Oscar kazandıran “Crazy Heart / Çılgın Kalp” (2009) filmini fazlasıyla beğenmiş olsam da bu film için pek heyecanlanmıyordum. Filmi izledikten sonra pek bir beklenti içine girmediğime açıkçası sevindim.

Talihsiz bir trafik kazası sonucu hapse girerek bir anda hayatı mahvolan Russell, hapisten çıktığında arkasında bıraktığı hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını farkeder. Zaten hasta olan babası ölmüş, sevgilisi onu başkasına tercih etmiş ve hatta hamile kalmış, kardeşi ise pek bahsetmediği kötü bir yola düşmüştür. Para için sokaklarda mafya üyelerinin adamlarıyla dövüşmeye başlayan kardeşi Rodney’nin günün birinde kaybolması, hayata kaldığı yerden devam etmeye çalışan Russell’ı tek kelimeyle yıkar. Kardeşinin başına ne geldiğini araştırmaya başlayan karakterin kabuğundan çıkma hikayesi bir insanın kardeşi için neler yapacağının kanıtı niteliğindedir.

Christian Bale’in “American Hustle / Düzenbaz”ın ardından oldukça başarılı bir performans sergilediği 2013’ün ikinci filmi olma özelliği taşıyan “Kardeşim İçin”, adından da anlaşılacağı gibi üst metinde kardeş ve aile sevgisini ele alıyor. Rodney’nin para kazanmak için yaptığı şeylerle ABD’deki işsizlik sorununa değinen filmde hükümetin vatandaşlara sahip çıkmadığının altı çiziliyor. Ayrıca, karakterin Irak Savaşı’nda savaşması gibi detaylarla da bu durumu pekiştiriyor. Fakat filmin klişe yapısı olay örgüsünü oldukça tahmin edilebilir bir havaya sokuyor. Bir yerden sonra o defalarca izlediğimiz bir Hollywood intikam hikayesini izliyoruz. Bu basit senaryo da doğal olarak filmin beklentileri karşılayamamasının en önemli nedeni. Buna rağmen merak uyandırıcı temposu ve başarılı performanslarla film seyirciyi kesinlikle sıkmıyor. Kısaca, “Kardeşim İçin” için Christian Bale veya Casey Affleck severlerin izlemeyi tercih edeceği sıradan ama sıkmayan bir film diyebilirim

Yönetmen: Scott Cooper
Senaryo: Brad Ingelsby, Scott Cooper
Oyuncular: Christian Bale, Casey Affleck, Zoe Saldana, Woody Harrelson, Willem Dafoe, Forrest Whitaker
Orijinal Müzik: Dickon Hinchliffe
Görüntü Yönetimi: Masanobu Takayanagi
Kurgu: David Rosenbloom
Süre: 116 dk.
Ülke: ABD

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...