moonrise_kingdom_landoftahuGünümüzde tarzından ve stilinden vazgeçmeyen yönetmenlerden biri olan Wes Anderson, 65. Cannes Film Festivali açılış filmi olan ve Altın Palmiye adaylığı bulunan “Moonrise Kingdom / Yükselen Ay Krallığı” ile yılın en orijinal filmlerinden birine imza atıyor. “Fantastic Mr. Fox” ile aynı tonu taşıyan ve bir çocuk kitabını andıran film iki genç aşığın ailelerinden ve arkadaşlarından izole bir ortama kaçıp kendi dünyalarını kurma çabasını anlatmakta.

Bruce Willis, Tilda Swinton, Edward Norton ve Wes Anderson’ın klasik oyuncusu Bill Murray gibi kaliteli oyuncu kadrosuna sahip olan “Moonrise Kingdom”daki en güzel performansı ise Anderson yönetimindeki çocuk oyuncular vermekte. Başta Jared Gilman (Sam) olmak üzere tüm çocuk oyuncular Anderson’ın yönetimi sayesinde oldukça doğal ve inandırıcı bir oyunculuk sergilemekte.

Roman Coppola ile yılın en orijinal ve marjinal senaryolarından birine imza atan Wes Anderson’ın filmi itina ile çektiği her karesinden belli oluyor. Fakat çoğu Anderson filminde olduğu gibi “Moonrise Kingdom”da duyguyu bulmak neredeyse imkansız. Karakterlerin mutluluk ile mutsuzluk çizgisi arasında tamamiyle nötr olarak seyretmesi seyircinin hiç bir karakter ile yakınlık kuramamasını sağlıyor. Bu da seyircinin filmi bir gözlem niteliğinde izlemesine sebep oluyor. Buna ek olarak filmin temposu her ne kadar finalde artsa da, tıpkı karakterleri gibi tek bir çizgi halinde ilerliyor.

1965 yılının New England’ını başarıyla yansıtan detaylı sanat yönetimi filmi görsel anlamda çekici kılarken, Alexandre Desplat’ın uyumlu müziği filmin nötr ilerleyen temposunu seyirci için heyecanlı kılıyor. Anderson’ın başarılı şekilde kullandığı minyatürlerin yanında, imzası niteliğinde olan harika final müzik kombinasyonu ise filme ayrı bir güzellik katıyor.

Özetle yılın en orijinal filmlerinden biri olan “Moonrise Kingdom / Yükselen Ay Krallığı”, Wes Anderson’ın da en kişisel ve en iyi filmlerinden biri. Duygusal anlamda istenileni veremese de çocuk masalı tadında ilerleyen bu filmi, özellikle çocukluğuna dönmek isteyen seyircilerin mutlaka izlemesini öneriyoruz. Ve tabi Wes Anderson’ı sevenlerin…

Oscar Adaylıkları

  • En İyi Orijinal Senaryo: Wes Anderson ve Roman Coppola

Cannes Film Festivali Adaylıkları

  • Altın Palmiye: Wes Anderson

Yönetmen: Wes Anderson
Senaryo: Wes Anderson, Roman Coppola
Oyuncular: Edward Norton, Bill Murray, Frances McDormand, Bruce Willis, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Jared Gilman
Orijinal Müzik: Alexandre Desplat
Süre: 94 dk.
Ülke: ABD

NOT: B

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...