miss-peregrine-filmdoktoruSon zamanlarda eski performansını gösteremediği için eleştirilen Tim Burton, 2014 yılındaki biyografi filmi “Big Eyes / Büyük Gözler”le “Ed Wood” zamanlarına dönüş sinyali vermiş gibiydi. Film eksiklerine rağmen en azından bende genel anlamda olumlu bir izlenim bırakmış olmakla beraber Burton’ın gelecek filmleri konusunda biraz da olsa heyecanlanmıştım. Bu sene bizlerle buluşan “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children / Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları” ise dışarıdan bakıldığında ünlü yönetmenin “Beetlejuice / Beter Böcek” zamanlarına geri dönüş sinyali gibi görünse de ne yazık ki hikaye bazından oldukça geride.

Eva Green’in başrolde oynadığı “Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları”nın en büyük eksiği 2 saatlik filmin yaklaşık 1 buçuk saatinin intro (açılış) olması. Fazla karakter barındırması ve karakterlerin içinde bulunduğu büyülü evreni açıklamaya çalışması nedeniyle filme bir türlü giremeyen Burton, oldukça ağır tempolu bir ilk yarı bize sunuyor. Ağır tempo nedeniyle üzerine büyük iş düşen filmin başrol oyuncusu Asa Butterfield’ın ise bu yükü kaldıramaması en azından bende saati kontrol etme isteği uyandırdı. Seyirciye ilgi çekici bir karakter sunamayan Butterfield’ın oldukça silik bir performans sergilediğini belirtmek isterim. Eğer film seriye bağlayacaksa Butterfield’la bu işin hiçbir zaman en üst seviyeye çıkamayacağı kanaatindeyim. Ayrıca, filmin açılışındaki vasıfsız jeneriği de Burton’ın yaratıcı kişiliğini göz önünde bulundururarak fazlasıyla zayıf bulduğumu söylemeliyim.

Filmin hikayesi ise yeterince özgün olmamakla beraber Tim Burton önceki yarattığı evrenlerin yanına ne yazık ki yaklaşamıyor. Ransom Riggs’in romanından uyarlanan filmin hikayesinin en azından şu zaman için biraz “modası geçmiş” kalıyor. Filmdeki karakterlerin özellikleri ve sonrasında gelen klişe olay örgüsünü göz önünde bulundurursak bu filmi defalarca farklı şekillerde izlediğimizi söyleyebiliriz. Bir nevi Burton’ın “X-Men”i  olarak adlandırılacabilecek karakterlerin hocalarını kurtarma yolculuğu bana bir grup X-Men öğrencisinin Profesor Xavier’i kurtarmadığı “X2: X-Men United” filmini hatırlattı. Filmdeki “loop” denilen evrene geçiş noktaları ise C. S. Lewis’in “Narnia”sını çağrıştırıyor. Kısaca karşımızda X-Men’le Narnia karışımı bir hikaye mevcut ki beğendiğimi söyleyemeyeceğim.

Filmin teknik tarafına gelirsek. Böyle fantastik bir filmin bu kadar kötü görsel efektlere sahip olması gerçekten şaşırtıcı. Sadece tek bir yerde stop-motion tekniği kullanarak seyirciyi sevindiren Burton, keşke aynı şeyi diğer görsel efekt gerektiren şeylerde de yapsaymış. Buna rağmen “Jason ve Argonautlar” antik hikayesini andıran filmin son yarım saati Burton’ı tam olarak yansıtmakla beraber oldukça da eğlenceli. Bu noktada Samuel L. Jackson’ın öne çıktığını belirtmek de fayda var.

Özetlemek gerekirse; başarısız görsel efektleri ve benzerini defalarca izlediğimiz olay örgüsüyle “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children / Bayan Peregrine’nin Tuhaf Çocukları”, ne yazık ki Tim Burton’ın eski filmlerine yaklaşamayan sadece yönetmeni sevenleri memnun etme potansiyeli taşıyan bir yapım. Burton, bu filmi umarım seriye dönüştürmeden daha yaratıcı filmlere yelken açar; yoksa filmin başrolündeki Asa Butterfield’la bu iş zor görünüyor.

Yönetmen: Tim Burton
Senaryo: Ransom Riggs (roman), Jane Goldman
Oyuncular: Eva Green, Asa Butterfield, Samuel L. Jackson
Görüntü Yönetimi: Bruno Delbonnel
Kurgu: Chris Lebenzon
Orijinal Müzik: Michael Higham, Matthew Margeson
Süre: 127 dk.
Ülke: ABD

NOT: D+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...