medeaEuripides’in aynı isimli Antik Yunan oyunundan uyarlanan “Medea”, Lars von Trier’in teknik yetersizliğe rağmen analog video ile yapmış olduğu deneysel bir film. Danimarkalı yönetmen Carl Theodor Dreyer’in çekemediği ve Dreyer’in senaryosundan uyarlanan filmde amaçlanan ise Trier’in film başında söylediği gibi: Dreyer’in hayalini gerçekleştirmekten çok yönetmene saygı duruşunda bulunmak.

İsmini baş kadın karakterinden alan filmde Medea’nın, kocası “kahraman” Jason’dan iki çocuğu vardır. Kral Creaon’ın kızını Jason’la evlendirmek istemesi sebebiyle kral, Medea’nın çocukları ile ülkeden gitmesini istemektedir. Jason’ın evlenmeyi kabul etmesi sebebinin çocuklarının güvenliği gösterir. Bunun üzerine Medea, intikam almak için hayatında en değer verdiği şeylerden vazgeçecektir.

Trier’in ilk uzun metrajlı filmlerinden biri olan filmde Trier, sonradan ustalaşacağı çekim tekniklerini deniyor. Bu deneysel çekimler ile aynı zamanda “Dogma 95” tekniğinin de sinyallerini veriyor.

“Medea”, teknik yetersizliğe rağmen bir kaç tane etkileyici çekime sahip. Özellikle kameranın çekimine sudan başladığı ve kesilmeden dışarı çıktığı çekim, filmin yılı ve çekildiği analog kameraya göre gerçekten şaşırtıcı. Bunlara rağmen ses miksajı, dublaj ve özellikle kameradaki teknik yetersizlik filmde ne yazık ki fazlasıyla hissediliyor.

Trier’in diğer filmlerinde olduğu gibi feminist yaklaşımın hakim olduğu filmde, intikam yüzünden gerçekleşen olayların gerçekçiliği tartışılır; fakat Trier’in olayları resmediliş biçimi seyirciyi etkilemeyi başarıyor. Öte yandan bazı sahnelerin gerektiğinden fazla uzun olması, şiirsel anlatımı ve görüntü kalitesinin düşük olmasıyla birleşince film seyirciyi zaman zaman sıkıyor.

Sonuç olarak teknik yetersizliğe rağmen elinden gelenin en iyisini yapan Trier, “Medea” ile hem tekniğini hem de tarzını oluşturmaya başlıyor. Danimarka televizyonları için çekilen bu filmi genel izleyici kitlesinden çok Lars von Trier hayranlarının mutlaka göz atmasını öneriyoruz.

Yönetmen: Lars von Trier
Senaryo: Lars von Trier, Preben Thomsen, Carl Theodor Dreyer, Euripides (oyun)
Oyuncular: Udo Kier, Kirsten Olesen
Görüntü Yönetimi: Sejr Brockmann
Kurgu: Finnur Sveinsson
Orijinal Müzik: Joachim Holbek
Süre: 75 dk.
Ülke: Danimarka

NOT: C

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...