a-royal-affair-filmdoktoruDanimarka’nın 85. Akademi Ödülleri Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ı dalında yarışması için seçilen “En Kongelig Affære” ingilizcesiyle “A Royal Affair / Yasak Aşk”, 18. yüzyılda Danimarka Krallığı’nın Aydınlanma Çağı’na geçmesinde büyük rolü bulunan Alman doktor Kont Johann Friedrich Struensee’in hayatını ve krallığın geçirdiği süreci ele alıyor. Başrolünde bu sene Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü alan Mads Mikkelsen’ın bulunduğu filmde ünlü aktöre Alicia Vikander ve Mikkel Boe Følsgaard eşlik ediyor. 62. Berlin Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu (Følsgaard) ve En İyi Senaryo dallarında ödül kazanan filmin aynı zamanda 70. Altın Küre Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film adaylığı bulunmakta.

Bodil Steensen-Leth’in “Prinsesse af blodet” romanında uyarlanan “Yasak Aşk”, İngiltere prensesi Caroline’ın politik nedenlerden ötürü Danimarka kralı 7. Christian ile evlendirilmesiyle başlıyor. Güzel başlamasına rağmen hikaye anlatımının olması gerektiğinden yavaş olan filmde Coraline’ın kralın akıl sağlığı yerinde olmadığını farketmesi ve kral tarafından kötü muamele görmesi prensesin tüm hayallerini yıkıyor. Öte yandan, kralın iyileşmesi için tutulan Aydınlanma yanlısı Dr. Struensee’in saraya gelmesi ve krala kendini sevdirmesi Dr. Struensee’yi zamanla sarayın meclisinde söz sahibi olmasını sağlıyor. Krallıkta Aydınlanma hareketini başlatan Dr. Struensee’nin bu sırada kraliçeye aşık olmasıyla başlayan yasak ilişkileri ve sonrasında doğan çocukları ise durumu çıkmaza sokuyor.

Dr. Struensee, 7. Christian ve Coraline
Dr. Struensee, 7. Christian ve Coraline

Kostüm tasarımı ve sanat yönetimiyle ön plana çıkan “Yasak Aşk”, aslında güzel bir dönem dramı; fakat asıl olayı, yani Aydınlanma savaşını Dr. Struensee’nin kraliçeyle olan yasak ilişkisi üzerinden anlatması filmin hızını oldukça yavaşlatmış. Yaşanmış bir skandal olmasına rağmen yönetmen Arcel’in eksik yönetimi filmi ne duygusal bir aşk filmi, ne de çarpıcı bir politik sanat filmine yaklaştırmış durumda. Öte yandan, seyirciyi muhteşem finaline yavaşça hazırlayan filmin özellikle son 15 dakikasında yaşananlar ise kan dondurucu. Düşünürlerin idam ettirilmesini çarpıcı bir şekilde beyaz perdeye dokuyan “Yasak Aşk”, tüm film bu etkileyici final için çekilmiş izlenimi veriyor.

Filmin Aydınlanma sürecini o zaman verilen yasakları gösterek işlemesi dönemin (bazı ülkelerde hala devam eden) sorunlarını anlamayı kolaylaştırmış. Caroline’ın istediği kitapları gerici hükümet tarafından yasaklandığı için okuyamaması ve yobazların bütün ülkeye çiçek “aşı”sının dağıtılmasında sorun çıkarmaları zamanının sorunlarını özetler nitelikte. Ayrıca, gerici hükümetin kendi çıkarları için halkı sömürdüğü güzel bir şekilde gösterildiği film, krala oynaması için siyahi bir çocuk verilmesiyle de ırkçılığa gönderme yapıyor. Bu arada, Arcel’in çocukların karanlık odaya ışık girmesi için camı açtıkları sahneyle klişe ama etkili bir Aydınlanma metaforuna imza attığını da belirtmek gerek.

Yönetmen Nikolaj Arcel’e rağmen oyuncular ellerinden gelen en iyisi yapmayı başarmışlar. Mads Mikkelsen’ın performansıyle göz doldurduğu filmde asıl performansı ise kuşkusuz deli kral rolündeki Mikkel Boe Følsgaard veriyor. Çocuksu ve spontane tavırlarıyla fazlasıyla itici bir kral portresi çizen Følsgaard, karakterinden beklenilenini seyirciye tam anlamıyla hissetirmeyi başarıyor.  Öte yandan, Alicia Vikander’in oyunculuğunda eksiklikler göze çarpmakta.

Coraline (Alicia Vikander) ve Dr. Struensee (Mads Mikkelsen)
Coraline (Alicia Vikander) ve Dr. Struensee (Mads Mikkelsen)

Özetlemek gerekirse; Aydınlanma savaşını farklı bir yoldan anlatan “En Kongelig Affære / Yasak Aşk”, uzun süresi ve yavaş anlatımına rağmen kostüm tasarımı ve sanat yönetimiyle başarılı bir dönem filmi. Nikolaj Arcel ve Alicia Vikander’in kendilerini dallarında geliştirmesi gerektiğini gösteren filmin 85. Akademi Ödülleri’ndeki şansı ise oldukça yüksek.

Oscar Adaylıkları

  • Yabancı Dilde En İyi Film: Danimarka

Yönetmen: Nikolaj Arcel
Senaryo:  Bodil Steensen-Leth (“Prinsesse af blodet” romanı), Rasmus Heisterberg ve Nikolaj Arcel (senaryo)
Oyuncular: Alicia Vikander, Mads Mikkelsen, Mikkel Boe Følsgaard
Orijinal Müzik: Cyrille Aufort, Gabriel Yared
Süre: 137 dk.
Ülke: Danimarka

NOT: C+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...