doctor-strange-filmdoktoru1“Captain America: Civil War / Kaptan Amerika: İç Savaş”la yıla damgasını vuran Marvel’ın bu yıl merakla beklediğim bir diğer projesi olan “Doctor Strange / Doktor Strange” için beklentilerim çok da yüksek değildi. Bunda karakteri çok tanımamamın etkisi oldukça büyük tabii; fakat yine de bilindik Marvel formülünün yine bizlere sunulacağını düşünmeden edemiyordum. Gel gelelim Marvel beni yine şaşırtmayı başardı.

Scott Derrickson’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu “Doktor Strange”, tek ana karakterli süper kahraman filmlerinin neden daha iyi olduğunun kanıtı niteliğinde adeta. Kendi dünyası ve karakterlerinden daha fazlasını seyirciye sunmayan filmde kendi ayakları üstüne basabilen bir evrenin yaratılmış olmasını gerçekten çok özlemişim. Aynı şeyi “Ant-Man / Karınca-Adam”da da yaşadığımı söylemeliyim ki sırf bu yüzden hikayesinin “Iron Man/ Demir Adam” bire bir aynı olmasına bile fazla takılmamıştım.

Seyiriciye yepyeni özellikler taşıyan bir çizgi roman filmi sunmayı başaran “Doctor Strange” ise gücünü astral seyahat kavramından alan hikayesiyle hem eğlendiriyor hem de düşündürüyor. Hikayenin aslında fazlasıyla “Batman Begins / Batman Başlıyor”u hatırlattığını söylemek gerek. Filmde bir kaza sonucu ellerinin işlevini yitiren üstün yetenekli cerrah Doktor Strange, ellerini iyileştirmek için gittiği manastırda yeni güçler keşfeder; tam bu sırada kendini iyiyle kötü güçlerin bulunduğu bir savaşın içinde bulunur. Tek fark ise kötü adamın hocasının değil hocasının öğrencisinin çıkması ki bu formülün “Star Wars / Yıldız Savaşları”ndan “Harry Potter”a kadar bir sürü seride kullanıldığına tanıklık ettik. Buna rağmen kendini ilgiliyle izleten film, mizahi tonuyla seyirciye fazlasıyla keyifli bir seyir keyfi sunuyor. Görsel efektlerin fazlasıyla başarılı olduğu filmde aynı “Inception / Başlangıç”da olduğu gibi binaların bükülmesini izlemek gerçekten göz kamaştırıcı. Tabii sahneler “Başlangıç” kadar gerçekçi hissedilmiyor ama yine de üzerinde çok çalışıldığı belli oluyor. Bu arada, filmin “Edge of Tomorrow / Yarının Sınırında”yı andıran mizah dolu finalinin ise beni kahkahalara boğduğunu belirtmeliyim.

İçi dolu karakterleri ve yerinde oyuncu seçimleriyle Marvel’ın yine nokta atışı yaptığını söylemeliyim. Benedict Cumberbatch tek kelimeyle şahane. Rolünde hiç sırıtmamasını bir kenara koyalım; Cumberbatch mimikleri ve aksanıyla özgün bir performans ortaya koymayı başarıyor. Tabii bunda Cumberbatch’in diğer süper kahramanların aksine yüzüne maska takmamasındaki etken büyük. Öte yandan, Tilda Swinton Ancient One karakteriyle yine Swinton farkını ortaya koyuyuor. Daha önce böyle rollerde izlemediğimiz Mads Mikkelsen ve Chiwetel Ejiofor’un da rollerine kendilerini bu kadar kaptırması filme ayrı bir hava katmış. Tüm bunların yanında filmin olmayan yanı ise Michael Giacchino’nun bestelediği “Star Trek / Uzay Yolu” bestlerinden biraz araklayarak yarattığı film müzikleri var. Keşke daha yaratıcı birilerine bu işi teslim etselermiş.

Özetlemek gerekirse; daha önce defalarca işlenmiş hikayesine rağmen astral seyahat ve telapati gibi kavramlarla seyirciye yeni özellikler taşıyan bir çizgi roman filmi sunmayı başaran “Doctor Strange / Doktor Strange”, mizahı tonu ve Benedict Cumberbatch’in varlığıyla oldukça eğlenceli bir film olmakla beraber yılın da en başarılı filmlerinden biri. Kısaca, Disney’in aynı “Star Wars: The Force Awakens / Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor”da olduğu gibi bilindik bir hikayeyi muhteşem bir şekilde tekrardan sunmayı başardığını söylemek herhalde epey yerinde olacaktır. Çünkü “Doktor Strange” bu işlerde iyi olduklarını canlı bir kanıtı.

Yönetmen: Scott Derrickson
Senaryo: Jon Spaihts, Scott Derrickson
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Mads Mikkelsen, Tilda Swinton
Görüntü Yönetmeni: Ben Davis
Orijinal Müzik: Michael Giacchino
Süre: 121 dk.
Ülke: ABD

NOT: B+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...