dark-shadows-lotTim Burton ve Johnny Depp ikilisinin sekizinci* filmi “Dark Shadows / Karanlık Gölgeler”, 200 yıl boyunca yer altına hapsedilmiş bir vampir olan Barnabas Collins’in evine geri dönüşünü ve aşkının karşılığını alamayınca onu hapseden cadı Angelique Bouchard ile olan azılı mücadelesini anlatıyor. Görsel anlamda Tim Burton kalitesini fazlasıyla gösteren film, hikaye anlatımı ve senaryo bakımından oldukça zayıf.

1972 yılında geçen filmde Tim Burton kendine has gotik havasını 70’li yılların renkli sanat yönetimi ile harmanlayıp, seyirciye görsel anlamda tam bir ziyafet sunuyor. Ayrıca Burton film boyunca kapitalizmi simgeleyen bazı öğeleri ve Hippileri gösterek dönemin politikasına da güzel göndermeler yapıyor. Bize göre filmin eksiği esas hikaye Angelique ve Barnabas’ın mücadelesi üzerine kurulu olmasına rağmen Burton’ın çoğu zaman hikayeden saparak yan karakterlere daha fazla zaman harcıyor olması. Bu durum filmin anlatımını oldukça yavaşlatırken, seyircinin de dikkatini kaybetmesine neden oluyor. Özellikle final sahnesinde her karakterin hamlesini yapmadan önceki gereksiz hazırlık evreleri finalin anlatımını sürükleyicilikten uzaklaştırıyor ve filmin finali seyirciyi şaşırtamıyor. Ayrıca basit hikayesinin senaryoda iyice şişirilmesi, bir süre sonra filmde laf kalabalığına dönüşerek seyirciyi gereksiz ayrıntılara boğuyor.

Kadın oyuncuların ağırlıklı olduğu “Dark Shadows”‘un feminist bir film olduğunu söylemek yanlış olmaz. Johnny Depp’in (Barnabas Collins) oldukça doğal ve hoş bir performans sergilediği filmde en iyi oyunculuğu Tim Burton’ın rol için ilk tercihi olan Eva Green (Angelique Bouchard) veriyor. Green kötü, güçlü ve bir o kadar da dengesiz cadıyı şaşırtıcı derecede başarılı canlandırarak Burton’ın yerinde bir tercih yaptığını kanıtlıyor. Bunun yanında diğer kadın oyuncuların karakterleri de oldukça güçlü. Michelle Pfeiffer (Elizabeth) Collins ailesinin ayakta durmasını sağlayan üyesini, Helena Bonham Carter (Dr. Julia Hoffman) ailenin ruhsal durumuna yardımcı olan özgür ruhlu alkolik psikiyatristini, Chloë Grace Moretz (Carolyn)  ise ailenin asi ruhlu ve sırlarla dolu ergen kızını canlandırıyor.

Danny Elfman’ın pek de akılda kalmayan müziklerinin yanında dönem müziklerini de kullanan Tim Burton, The Moody Blues’un meşhur “Nights in White Satin” parçasıyla filme hoş bir açılış yapıyor. Barry White’ın “You’re the First, the Last, My Everything” şarkısı Angelique ve Barnabas’ın abartılı sevişme sahnesine oldukça yakışırken, Alice Cooper’ın gereğinden uzun cameosu filme komedi açısından güzel bir zemin hazırlıyor.

Sonuç olarak günümüzün en sıradışı yönetmenlerinden biri olan Tim Burton, “Dark Shadows / Karanlık Gölgeler” ile görsel olarak kalitesini gösteren fakat senaryo olarak zayıf bir filme imza atıyor.

* Edward Scissorhands, Ed Wood, Sleepy Hallow, Charlie and the Chocolate Factory, Corpse Bride, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, Alice in Wonderland, Dark Shadows

Yönetmen: Tim Burton
Senaryo: Seth Grahame-Smith, John August
Oyuncular: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Eva Green, Helena Bonham Carter, Christopher Lee, Chloë Grace Moretz
Orjinal Müzik: Danny Elfman
Süre: 113 dk.
Ülke: ABD

NOT: D+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...