central-intelligence-filmdoktoruABD’nin en etkili 100 kişi arasına seçilen Dwayne Johnson’ı sevmeyen neredeyse yok. Buna ben de dahilim. Oldukça yerinde kariyer tercihleri yaparak ve yaptığı yardımlarla seyircinin gönlünde taht kurmayı başaran Johnson’ın yeni filmi “Central Intelligence / Merkezi İstihbarat” da hayal kırıklığı yaşatmıyor.

Yıllar önce aynı lisede okuyan, biri kiloları nedeniyle dalga geçilen diğer ise lisenin en parlak çocuğu olarak gösterilen iki arkadaşın yıllar sonraki tesadüfi! karşılaşmasıyla başlayan olayları konu alan “Merkezi İstihbarat”ta Johnson’ın Kevin Hart’la olan uyumu tek kelimeyle şahane. Normalde bu tarz filmlerde espriler oyuncuların üzerinde zaman zaman abartı bir performansla sunulduğu hissedilir. Bu filmde ise Johnson ve Hart esprileri ve mimikleri o kadar güzel bir şekilde ayarlıyor ki karakterleri seyirciye samimi gelmekle kalmıyor aynı zamanda da espriler fazlasıyla doğal bir şekilde gerçeklemiş gibi hissediliyor. Zaten film sonrasında sunulan kamera hataları bölümünde de görüldüğü gibi ikilinin filmi çekerden zaman zaman doğaçlama yaptığı ve fazlasıyla eğlendikleri görülüyor.

Film komedi ve zeka gerektirmeyen aksiyon filmi konusunda beklenileni gerçekten veriyor. Özellikle filmlerle yakından ilgilenen seyircilerin diğer filmlere yapılan referanslardan keyif alacağını belirtmeliyim. Tabii bu durumun filmin en zayıf yanı olduğunu da belirtmek gerek. Yaşanan tüm olayların oldukça basit bir şekilde gerçekleştiği, genel olarak tahmin edilebilir ve gerçekçilikten çok uzak mizahi aksiyon sahneleriyle filmi bir yerden sonra sadece Dwayne Johnson ve Kevin Hart için izlemeye başlıyorsunuz. İşte bu noktada da yine ikilinin ne kadar başarılı olduğu ortaya çıkıyor.

Alt metninde özellikle ABD’deki okullardaki zorbalıkları işleyerek aslında oldukça büyük bir problemi mercek altına yatıran filmin verdiği mesajı gerçekten tebrik etmek gerek. Okulun parlak çocuğu olarak görülen Calvin’in o kadar parlak bir kariyeri olamadığı, öte yandan zorbalıklar yüzünden okula bile devam edemeyen Bob’ın CIA ajanı olduğunu gördüğümüz filmde hayatın neler getireceğini kimsenin bilmediğine ve herkesin birbirine saygılı olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Özetlemek gerekirse; zorbalık üzerine verdiği sosyal mesajıyla oldukça güzel bir noktaya parmak basan “Central Intelligence / Merkezi İstihbarat”, mantık sınırlarını zorlayan olay örgüsüne rağmen Kevin Hart ve Dwayne Johnson’ın harikulade uyumuyla seyirciyi eğlendirmesini bilen bir komedi filmi. Güzel bir açılışa sahip filmin ilk yarısı biraz zayıf da olsa ikinci yarısıyla seyiriciye gerçekten eğlenceli dakikalar sunmayı başarıyor. Umarım bu ikiliyi devam filmlerinde de görme şansımız olur.

Yönetmen: Rawson Marshall Thurber
Senaryo: Ike Barinholtz, David Stassen
Oyuncular: Dwayne Johnson, Kevin Hart, Danielle Nicolet
Orijinal Müzik: Ludwig Göransson, Theodore Shapiro
Görüntü Yönetimi: Barry Peterson
Süre: 107 dk.
Ülke: ABD

NOT: C

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...