borat_cultural_learnings_of_america_for_make_benefit_glorious_nation_of_kazakhstan_filmdoktoruSacha Baron Cohen gerçekten yaratıcı, cesur ve yetenekli bir komedyen. Kariyerine “Ali G” karakteri ile başlayan Cohen, ilk uzun metrajlı filmini de “Ali G Indahouse” ile yaptı. Orjinal bir karakter yaratmasının yanında hip-hop ve Hollywood’u eleştirmesine rağmen “Ali G Indahouse” gerçekten kötü bir filmdi. Yanlış olan şey ise aşırı derecede sulu olan bu filmin çok ciddi şekilde işlenmesiydi. Cohen, “Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan”‘i yarı belgesel yarı film (mockumentary) yaparak bu hatayı tekrarlamıyor ve neredeyse herkesi kızdaracak gelmiş geçmiş en cesur filmlerden birine imza atıyor.

En İyi Senaryo dalında Oscar’a aday olan, komedi veya müzikal dalında ise En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kucaklayan “Borat”‘ın en önemli özelliği belgesel sırasında gerçekleşen olayların tamamen gerçek olması. Bunun yanında senaryonun filmin devamlılığını sağlaması için yazılan kısmı ise gayet başarılı.

Filmde belgesel çekmek için Amerika’ya giden homofobik, ırkçı, saf, Yahudi ve çingene karşıtı Borat röpartaj için rastgele hedefler seçmekte. Bu hedeflerin Borat’a olan tepkileri ise kimi zaman Amerika’yı şiddetli bir şekilde eleştirir nitelikte. Borat’ın rodeo pistinin ortasına gelip seyircilere: “Terörle olan mücadelenizi destekliyoruz.” dedikten sonra “Bush’unuz Irak’taki kadınların ve çocukların kanını içsin” demesinin üstüne Amerikalı seyircilerin coşku içindeki tepkisi inanılır gibi değil. Bunun yanında bir rodeocunun eşcinseller ve müslümanlar hakkındaki korkunç fikirlerini paylaşması ve bir silah dükkanına giren Borat’ın satıcıdan Yahudi için özel silah istemesine karşı satıcının sakin bir edayla altın kaplama bir silah vermesi filmin önemli sahnelerinin sadece birkaçı.

Sinema tarihinin en cesur film-belgesellerinden biri olan “Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan” Sacha Baron Cohen’in yaratıcılığını ve Peter Sellers’a benzerlik taşıyan yeteneğini de gösteriyor. Farklı mizah anlayaşına sahip olan bu komik ve kaba filme bir kere de olsa göz atmanızda fayda var.

Oscar Adaylıkları

  • En İyi Uyarlama Senaryo: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Todd Phillips

Yönetmen: Larry Charles
Senaryo: Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Todd Phillips
Oyuncular: Sacha Baron Cohen
Süre: 84 dk.
Ülke: ABD

NOT: B-

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...