big-hero-6-filmdoktoruSon zamanlarda animasyon alanında harika filmlere imza atan Disney’in 2014 yılında açıkçası çıkış yapabileceğine pek inanmıyordum. Ne de olsa karşısında “The Lego Movie / Lego Filmi” ve “How To Train Your Dragon 2 / Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2” gibi harika filmler bulunuyordu. Oscar adayları açıklanana kadar da bu inancım sürdü; fakat Akademi’nin animasyon başyapıtı olarak düşündüğüm “Lego Filmi”ni elemesi herhalde bir “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2” zaferi geliyor diye beni düşündürmüştü. Buna rağmen işler sandığımdan da farklı gelişti. Açıkçası zevkle izlediğim ve oldukça başarılı bulduğum “Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman”ın Oscar’ı kucaklayacağını hiç tahmin etmiyordum.

Tokyo ve San Francisco karşımı bir şehirde geçen “6 Süper Kahraman”, gücünü teknolojiden alan Disney’in en özgün filmlerinden biri. Talihsiz bir kaza kurbanı ağabeyinden ona kalan yadigar yumuşak sağlık robotu Baymax’la duygusal bir ilişki kuran Hiro’nun bir süper kahraman takımı kurmasına odaklanan film, süper kahraman filmleri türünde de belli başlı yeniliklere imza atıyor. Bunların başında da animasyon olması geliyor tabii. Filmin duygusal teması oldukça yüksek olmakla beraber çocuklar açısından da bir “The Lion King / Aslan Kral” travması yaratması mümkün; çünkü karakterin ağabeyini kaybetmesine canlı bir şekilde tanıklık ediyoruz. Buna rağmen, eğitimin, ailenin ve arkadaşlığın ne kadar önemli olduğu vurgulayan “6 Süper Kahraman”, sadece çocuklara güzel örnek olmakla kalmıyor ayrıca yetişkinleri de etkilemesini biliyor. Alt metninde bir ebeveynin çocuğunu kurtarması işlendiğini düşünürsek zaten yetişkinleri etkilemesi çok da şaşırtıcı değil. Buna ek olarak kötü karakter Yokai ile yanlış anlaşılmaların hayatımızda ne kadar fazla olduğuna dikkat çeken film, insanları konuşmaya ve gerektiğinde yardım istemeyi bilmeye davet ediyor ki filmi üst seviyelere çeken kısım da bu.

Filmde yer yer hız problemlemleri mevcut. Zaman zaman filmin yavaşladığını gözlemliyoruz; fakat Baymax karakteri bir tasarım harikası olmuş. Karakterin pili bitik halleri gerçekten seyirciyi fazlasıyla güldürüyor. Ayrıca, filmde oldukça fazla teknolojik ve film referansları mevcut. Açıkçası ben bunları yakaladıkça filmden daha fazla zevk almaya başladım. Bunların başında Marvel evreninin en büyük yaratıcılarından Stan Lee’nin filmde bulunması geliyor.

Özetlemek gerekirse; “Big Hero 6 / 6 Süper Kahraman”, eğitimin, ailenin ve arkadaşlığın önemini vurgulayan duygusal anlamda yer yer ağır olmasına rağmen eğlendirmesini bilen yılın en başarılı animasyonlarından biri. Bana sorarsanız Oscar’ı yukarıda bahsettiğim diğer animasyonlar hak ediyordu; fakat “6 Süper Kahraman”ın almasına da ayrı mutlu olduğumu söylemem gerek. Özgünlüğüyle kendini diğer Disney filmlerinden ayıran filmin bir şekilde ödüllendirilmesi gerçekten mutluluk verici.

Oscar Ödülleri

  • En İyi Animasyon

Yönetmen: Don Hall, Chris Williams
Senaryo:  Jordan Roberts,  Robert L. Baird
Oyuncular:  Ryan Potter, Scott Adsit, Jamie Chung, Alan Tudyk
Orijinal Müzik: Henry Jackman
Süre: 102 dk.
Ülke: ABD

NOT: B

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...