Sene başından beri 2015’in en beklenen filmlerinden biriydi “Avengers: Age of Ultron / Yenilmezler: Ultron Çağı”. Bir yandan yaz sezonunun açılışını temsil edecek olan filmin en önemli özelliği ise tabii ki Marvel evreninin en büyük filmi olan “Avengers / Yenilmezler”in devam filmi olması. Beklentilerin bir hayli büyük olduğu film için benim yorumlarım ise oldukça iyi.

“Captain America: The Winter Soldier / Kaptan Amerika: Kış Askeri” ve “Guardians of the Galaxy / Galaksi’nin Koruyucuları” filmlerinin hemen sonrasında geçen Marvel Sinematik Evreni’nin son halkası olan “Yenilmezler: Ultron Çağı”, ilk filmin aksine bu sefer sadece çizgi roman hastalarına hitap ediyor. Joss Whedon’ın mizahi anlatımına bu filmde de tanıklık ettiğimiz “Ultron Çağı”, Marvel evreninin son halkası olan “Avengers: Infinity War”a da hazırlık niteliğinde. Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo ve Jeremy Renner’ın rollerini tekrarladığı filme yeni katılan isimler ise Elizabeth Olsen, Aaron Taylor-Johnson ve tabii Ultron’ı seslendiren James Spader.

“Yenilmezler: Ultron Çağı”, her ne kadar çizgi roman hastalarını tatmin eden bir film olsa da genel izleyici kitlesini avlaması biraz zor görünüyor. Bunda hikayenin artık yüzeysel bir süper kahraman filmlerini geride bırakarak, çizgi roman dünyasının derinliklerine inmesinin katkısı oldukça fazla. 2008 yılında vizyona giren “Iron Man” beraberinde gelen tüm karakterlerin doğuş hikayeleri senelerdir gördüğümüz başlangıç filmleri geleneğini devam ettirdi. Bu doğal olarak seyircinin bu filmleri kolayca özümseyip değerlendirmesini sağladı. Fakat ardından gelen devam filmleriyle Marvel evreninin daha karmaşık bir hal alacağının sinyalini veren stüdyo 2014 yılındaki “Galaksi’nin Koruyucuları”yla bir nevi seyirciye hikayenin nereye yol alacağını gösterdi. Öte yandan, “Galaksi’nin Koruyucuları” ilk film olması nedeniyle o kadar karmaşık olmamakla beraber 80’li yılların uzay filmlerini andırması nedeniyle seyirciyi belki de hiçbir Marvel filminin yapamadığı kadar tavlamayı başardı. İşte bu noktada vizyona giren “Ultron Çağı”nın hikaye yapısı ne yazık ki genel izleyici kitlesini tam olarak içine çekebilecek bir özellikte değil. Doğal olarak bu filmin en büyük dezavantajı olarak etki etmiş durumda ki “Ultron Çağı” ilk filmden daha iyi olmasına rağmen eleştirmen notlarına baktığımızda ilk filmin epey gerisinde görünüyor. Öte yandan, ben her ne kadar Marvel hastası olmasam da hikayenin bu yüzünü bildiğimden filmi detayları göz ardı ederek izlemeye çalıştım ve sonucunda filmden fazlasıyla keyif aldım.

avengers-filmdoktoru
Iron Man ve Hulk

Sayısız Marvel referansını ve ipucunu içinde barındırarak çizgi roman hastalarını mest eden filmin aksiyon anlamında da beklenileni verdiğini söylemek gerek. İlk filmdeki uzun konuşma sahnelerini bu filmde bulmak zor. Bu sefer Whedon konunun karmaşıklığının bilincindeki konuşmalara daha fazla mizah eklemeyi uygun görmüş ki bence bu karar filmi daha keyifli hala getirmiş. Buna rağmen filmdeki mizah unsurlarının bile önceki filmleri bilen kişilere hitap ettiğini düşünürsek bu bile filmin dezavantajı konumunda. Karakterleri geliştirmek adına büyük adımlar atarak seyircinin ilgisini üst düzeye çıkarmaya çalışan filmin yeni karakterlerinden kötü karakter Ultron ve sadece çizgi roman hayranlarına tanıdık gelen Vision ise filmin en ilgi çekici unsuru. James Spader’ın harika bir seslendirmeye imza attığı Ultron, çocuksu olmakla şeytani olmak arasında ördüğü ince çizgi gerçekten çok başarılı. Karakterin öfkesini alamayarak yıkıcı davranışlarda bulunması ve hemen ardından özür dilemesi gibi detaylar karakteri yeterli özgünlüğe çıkarmayı başarmış; fakat buna rağmen ikonik kötü karakterler arasına girebileceğini hiç düşünmüyorum. Kısaca Ultron, Loki olmaktan çok uzakta. Öte yandan, Vision renkli tasarımıyla seyirciye farklı bir karakter sunduğu bir gerçek. Lakin benim gibi bu kadar çizgi romana hakim olmayan seyircilerin çok ilgisini çekeceğini düşünmüyorum.

Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Tom Hiddleston ve Samuel L. Jackson olmak üzere tüm kadronun kendilerinden beklenileni verdiği filmde özellikle Thor’un çekiciyle ilgili olan esprilere ve Hulk’la Iron Man arasındaki dövüşe bayıldım. Bunun yanında Hulk’la Black Widow arasındaki yakınlaşma karakterlerin doğasındaki soğukluğa bir son vermiş bulunuyor. Yani artık Hulk sadece parçalayan bir devden, Black Widow ise soğuk bir katilden daha fazlası. Buna rağmen bu filmde feminist açıdan ele alındığında eleştirilen Black Widow karakterinin hikayesinin üzerinde düşünülmesi gerekiyor.

Görsel efektlerin fazlasıyla başarılı olduğu ve Hulk’ın artık ilk filmdeki gibi tamamen gerçek gibi hissedildiği filmde robot efektlerini yapmanın artık çok kolay olduğu bir gerçek. Bu yüzden filmde Civil War öncesi bir tekrar göze çarpıyor; o da filmin finalinin aynı ilk filmde olduğu gibi Yenilmezler’in dünyayı yok etmeyi çalışan bir lider için dövüşen bir grup robotla dövüşmesi. Ben kendi açımdan açıkçası bu finali çok yadırgamadım; çünkü seyirci olarak beklentim hem yüksek bir aksiyon hem de bir sonraki büyük filme olan hazırlıktı. Ondan dolayı bu sahneleri keyif alarak izledim; fakat aklımın bir ucunda da bir tekrar olduğunu bilerek. Kısaca seyirci olarak bakış açınıza göre filmin değerinde oynamalar olacaktır.

avengers-age-of-ultron-filmdoktoru2
Captain America ve Thor

Sonuç olarak en az ilk film kadar başarılı ve eğlenceli bir çizgi roman filmi seyirciye sunan “Avengers: Age of Ultron / Yenilmezler: Ultron Çağı”, referanslarıyla daha çok çizgi roman hayranlarına ve çizgi roman severlere hitap eden bir film. Teknik açıdan beklenileni fazlasıyla veren filmde karakterler arasındaki iletişim ilk filmde olduğu gibi mizah dolu ve samimi. İlk filmle olan benzerliklerine fazla takınılmadığı sürece yılın en iyi filmleri arasına koyubileceğini düşünüyorum. En azından benim şimdilik listeme girmiş durumda.

Yönetmen: Joss Whedon
Senaryo: Joss Whedon
Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson
Orijinal Müzik: Alan Silvestri
Süre: 142 dk.
Ülke: ABD

NOT: B+

Yorumlar

Loading Facebook Comments ...